Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... impartire firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

impartire firma

Asociat unic. Casatorit anterior infiintarii firmei.
Are sotia dreptul inafara de 1/2 din capital si dividendele pe ultimii 3 ani si la jumatate din patrimoniul firmei ( imobile si mobile)?
sotii nu au alte bunuri in afara de aceasta firma cu capital de 2 mil ron si patrimoniul de 2 mil (euro)..!
ContSters63637, utilizator
are dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei
codul familiei precizeaza ca bunurile dobandite ulterior casatoriei sunt bunuri comune.:)
ContSters112731, utilizator
Dar actul constitutiv ce spune? Nu se face nicio mentiune referitoare la asemenea cazuri?
Traiam cu impresia ca situatia asta e explicata foarte bine si clar prin carti. Partile sociale dobandite in cursul casatoriei sunt bunuri comune si se partajeaza. Nu se partajeaza bunurile societatii, care raman ale societatii!

Actul constitutiv nu poate deroga de la aceste reguli.
evident ca nu se imparte patrimoniul firmei... am gresit eu,
are dreptul la jumatate din contravaloarea patrimoniului firmei, intemeiat pe imprejurarea ca detine 1/2 din partile sociale?

cum interpretati art 202 aliniat 3 din legea 31
ContSters63637, utilizator