Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, i mi poarta ...

Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, i mi poarta numele, pana acum i am dat lunar o suma de bani fara nici o dovada pt ca legal mama copilului nu a facut nici un demers, daca nu i mai dau nimic de acum ce poate face mama copilului impotriva mea ,
actiune in instanta va poate face ca sa va oblige la plata pensiei de intretinere
Daca dupa terminarea liceului si implinirea varstei de 18 ani nu merge imediat la facultate ci peste un an sa zicem mai sunt obligat sa platesc pensie alimentara?ca sa fiu obligat sa platesc studiile ar trebuii sa aiba continuitate? Va multumesc

Akyy, utilizator
Sistati pensia după ce face 18 ani daca nu merge la facultate sau alte cursuri.
Nu trebuie sa aibă continuitate, daca se decide sa meargă la 30 de ani, 21 etc, va poate da în judecata pt pensie.
Vet plati pana la maxim 26 de ani daca urmează cursuri și nu e angajat.
După ce un copil implineste 18 ani ma poate da in judecata retroactiv?mentionez ca eu i am dat pensie alimentara si nu am dovezi pt ca mama ei nu a cerut legal?
nu, nicidecum, ci numai de la data depunerii cererii.