avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, i mi poarta ...

Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, i mi poarta numele, pana acum i am dat lunar o suma de bani fara nici o dovada pt ca legal mama copilului nu a facut nici un demers, daca nu i mai dau nimic de acum ce poate face mama copilului impotriva mea ,
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:13, 24 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
actiune in instanta va poate face ca sa va oblige la plata pensiei de intretinere
Daca dupa terminarea liceului si implinirea varstei de 18 ani nu merge imediat la facultate ci peste un an sa zicem mai sunt obligat sa platesc pensie alimentara?ca sa fiu obligat sa platesc studiile ar trebuii sa aiba continuitate? Va multumesc

Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2023
Akyy, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sistati pensia după ce face 18 ani daca nu merge la facultate sau alte cursuri.
Nu trebuie sa aibă continuitate, daca se decide sa meargă la 30 de ani, 21 etc, va poate da în judecata pt pensie.
Vet plati pana la maxim 26 de ani daca urmează cursuri și nu e angajat.
După ce un copil implineste 18 ani ma poate da in judecata retroactiv?mentionez ca eu i am dat pensie alimentara si nu am dovezi pt ca mama ei nu a cerut legal?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu, nicidecum, ci numai de la data depunerii cererii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara madalin073 madalin073 Sunt divortata de sapte ani,am platit pensie alimentara in tot acest timp...anul acesta copilul va implini 18 ani,in hotararea judecatoreasca se specifica ca ... (vezi toată discuția)
Pensie copil major jully3tt3 jully3tt3 Buna ziua! Platesc pensie alimentara pentru un copil care implineste luna aceasta 18 ani si este in clasa a-xl-a la liceu si intrebarea mea este daca trebuie ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara eduard08 eduard08 buna ziua sotul meu are o fata care acum are 20 de ani .i-am platit pensie alimentara pana a terminat liceul .nu s-a dus la facultate dupa ce a ... (vezi toată discuția)