avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata impozitului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata impozitului

buna ziua ,
am o firma ,care nu are foarte multe operatii ,sa zicem 20 de documente pe trimestru (facturi emise ,op ,alte plati )
Vreau sa stiu daca imi achizitionez un program de contabilitate am voie sa-mi tin singura contabilitatea????
eu nu am nici un angajat,si nu mai stiu cum voi plati impozitul .......
multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 23:30, 29 Ianuarie 2010
potrivit legii contabilitatii:
Art. 10
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
bliliana a scris:

buna ziua ,
am o firma ,care nu are foarte multe operatii ,sa zicem 20 de documente pe trimestru (facturi emise ,op ,alte plati )
Vreau sa stiu daca imi achizitionez un program de contabilitate am voie sa-mi tin singura contabilitatea????
eu nu am nici un angajat,si nu mai stiu cum voi plati impozitul .......
multumesc


Daca aveti studii economice superioare, puteti sa va tineti singura contabilitatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de semnatura bilant contabil akitadolf akitadolf Sant angajata la o firma mica in functia de contabil,nu am studii superioare dar eu fac toate inregistrarile contabile va rog sa imi spuneti daca pot semna ... (vezi toată discuția)
Pentru a viza bilanturi - curs ministru_ ministru_ Buna ziua! Am si eu o intrebare si anume: exista un alt curs in afara de CECCAR, pe care sa-l urmez pentru a putea viza bilanturi. va multumesc (vezi toată discuția)
Contabilitate talmacel talmacel As mai avea o intrebare. Ca persoana fizica care e angajata la o firma ca sef contabl cu 2 ore si tine contabilitatea poate sa semneze toate actele inclusiv ... (vezi toată discuția)