Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata impozitului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata impozitului

buna ziua ,
am o firma ,care nu are foarte multe operatii ,sa zicem 20 de documente pe trimestru (facturi emise ,op ,alte plati )
Vreau sa stiu daca imi achizitionez un program de contabilitate am voie sa-mi tin singura contabilitatea????
eu nu am nici un angajat,si nu mai stiu cum voi plati impozitul .......
multumesc
potrivit legii contabilitatii:
Art. 10
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
bliliana a scris:

buna ziua ,
am o firma ,care nu are foarte multe operatii ,sa zicem 20 de documente pe trimestru (facturi emise ,op ,alte plati )
Vreau sa stiu daca imi achizitionez un program de contabilitate am voie sa-mi tin singura contabilitatea????
eu nu am nici un angajat,si nu mai stiu cum voi plati impozitul .......
multumesc

Daca aveti studii economice superioare, puteti sa va tineti singura contabilitatea.