Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Muncesc de acasa pentru o companie de retail din UK
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Muncesc de acasa pentru o companie de retail din UK

Buna! Muncesc de acasa pentru o companie de retail din UK in departamentul de achizitii: comand stoc, tin evidenta acestuia, mai vorbesc cu clienti sau cu furnizori cand sunt probleme, etc.
As vrea sa imi infiintez un PFA cu norma de venit, altfel ma omoara taxele si as vrea sa stiu daca CAEN 8299 este potrivit pentru asta. As fi mers si pe CAEN 6202 sau 6203 dar mai mult decat diploma de BAC pe profil de mate/info nu am sa ofer. Pareri?
george-neagu, moderator
Codul CAEN 8299: Alte activităţi de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a apare in tabelul cu ocupatiile/activitatile pentru care se poate alege impozitarea pe baza de norma de venit, numai ca activitatea este clar precizata ca fiind cea de dactilografie si stenografie, ceea ce dvs. nu faceti, daca inteleg bine. Insa se potriveste codul 8299 pentru activitate desfasurata cu impozitare in sistem real.
Codul 6202: Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei 6203: Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a
mijloacelor de calcul iar nu este ok pentru simplul fapt ca activitatea dvs. nu este niciuna dintre acestea.