Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil 2003-2005 Am fost in CIC in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil 2003-2005 Am fost in CIC in perioda ...

Concediu ingrijire copil 2003-2005
Am fost in CIC in perioda 02.06.2003 - 02. 05. 2005, se considera perioda asimilata pt. pensie la limita de varsta ? Multumesc
Potrivit legislatiei in vigoare la acea data , art.38 alin.1 din Legea 19/2000, in sistemul public se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepţia celor prevăzute la art. 40 lit. a), b), c) şi e);
.....

In categoria drepturilor de asigurari sociale intra si indemnizaţia pentru creşterea copilului .