avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil 2003-2005 Am fost in CIC in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil 2003-2005 Am fost in CIC in perioda ...

Concediu ingrijire copil 2003-2005
Am fost in CIC in perioda 02.06.2003 - 02. 05. 2005, se considera perioda asimilata pt. pensie la limita de varsta ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:14, 30 Octombrie 2023
Potrivit legislatiei in vigoare la acea data , art.38 alin.1 din Legea 19/2000, in sistemul public se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepţia celor prevăzute la art. 40 lit. a), b), c) şi e);
.....

In categoria drepturilor de asigurari sociale intra si indemnizaţia pentru creşterea copilului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu ingrijire copil catanescuiuli catanescuiuli vreau sa stiu daca concediul ingrijire copil se[quot] pune ca si vechime in munca pt acordarea sporului de vechime? EU lucrez din anul 1998 luna octombrie iar ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca pentru concediu crestere copil in anul 2005 monicalirca monicalirca Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in anul 2005, pana la aparitia OUG 148/2005, se considera vechime in munca CCC. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Indemnizatie papush1ka_sad papush1ka_sad Buna seara! .. sunt primul an la facultate de stat,la zi si m-ar interesa daca beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului.sunt in 2 luni si nasc in ... (vezi toată discuția)