Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua...ce ziceti de articolul din Legea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua...ce ziceti de articolul din Legea 296/2023:Art. XL. ...

buna ziua...ce ziceti de articolul din Legea 296/2023:Art. XL. - (1) Cheltuielile privind drepturile de hrană/indemnizaţia de hrană/tichete de masă/norma de hrană, indiferent de denumirea acestora, stabilite conform reglementărilor legale sau conform contractelor colective de muncă, nu pot depăşi anual contravaloarea a două salarii minim brute pe ţară/an/persoană valabile la data de 1 ianuarie 2019, actualizată cu indicele preţului de consum comunicat de Institutul Naţional de Statistică. Actualizarea acestor drepturi se face începând cu luna ianuarie 2025.
va scadea tichetul de masa la 18 lei???
Știam de această modificare din ”marea” reformă fiscală. Nu am făcut calculul exact, dar e posibil să scadă valoarea tichetului de masă.
Prevederea este pentru bugetari .. nu cred ca tichetele masa vor scadea la acea valoare