avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara.Sotia mea fiind proprietatw ap.unde locuim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara.Sotia mea fiind proprietatw ap.unde locuim i-a solicitat ...

Bună seara.Sotia mea fiind proprietatw ap.unde locuim i-a solicitat domnului președinte al blocului prin posta recomand copie după Cartea tehnica a blocului(având probleme cu instalația de căldură care a fost modificata).Azi am primit de la doamna Cenzor a blocului semnata de președinte o solicitare prin care o invita pe soția mea la ședința zcomitetului în care i se solicita sa aducă C.I ,ACTUL DE PROPRIETATE INCLYSIV CADASTRU.ESTE LEGAL CA DOAMNA CENZOR SA SOLICITE ASA CEVA?.VA MULȚUMESC ANTICIPAT.
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 12:59, 9 Noiembrie 2023
Inseamna ca asociatia dvs. nu are nici-un act prin care sa se dovedeasca ca sotia dvs. este proprietara locuintei.
Apoi, o copie a Cartii tehnice a condominiului, nu este o carticica cu 3 pagini.
La noi, CT a blocului are 400 de pagini, schite si o multime de alte acte, unele mai greu lizibile...
Probabil ca dupa ce va prezentati cu documentele cerute, o sa va faca, contracost, o copie dupa cele solicitate.
Am dat actele apartamentului când s-a înființat asociația de proprietari.Cartea Tehnica a blocului nu exista.Si atunci de ce mai cere contractul ap.si cadastru?Nu cere aceste acte președintele blocului ci cenzorul blocului.
Nu ar fi mai bine sa puneti aceste intrebari, chiar la sediul as. proprietari?
Acum, eu nu sunt sigur ca sotia dvs. este membru a as. prop.
Apoi, nu este nicio legatura intre documentele de proprietate si cartea tehnica a blocului.
Daca vi se cer niste documente, faceti o copie si le inregistrati la sediul as. prop. Aveti vreo problema?
De obicei , dupa achizitionarea unei locuinte, noul proprietar se prezinta la sediul as. prop. cu aceste copii. Este posibil ca o parte dintre documente sa lipseasca si atunci vi se cer.
Discutati acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua.acum aproximativ 4 ani a fost ales în asociația ... Mircea Cojocaru Mircea Cojocaru Bună ziua.Acum aproximativ 4 ani a fost ales în asociația de proprietari în care locuiesc un președinte, un cenzor și 4 membrii în comitetul blocului(eu ... (vezi toată discuția)
Verificare contract de munca om de serviciu in cadrul unei asociatii de proprietari MonicaRadut MonicaRadut Buna ziua, m-ar interesa sa stiu cum pot afla daca asociatia de proprietari a unui bloc a angajat cu forme legale omul de serviciu care presteaza aceasta ... (vezi toată discuția)
Cartea tehnica a blocului InaAndreea InaAndreea As dori sa stiu cine detine cartea tehnica a blocului si daca eu ca locatar am dreptul sa cer sa mi se arate. (vezi toată discuția)