Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire la ce avem ...

Buna ziua! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire la ce avem de făcut in următoarea situație: sunt căsătorită in regimul comunității legale de bunuri si , împreuna cu sotul meu , dorim sa schimbam regimul matrimonial , in cel al separației de bunuri; deoarece : 1). Dorim sa cumpărăm niște proprietăți , in perioada imediat următoare , pe numele unuia dintre noi ( am hotărât împreuna acest lucru) , proprietăți care sa rămână doar in proprietatea celui care cumpara (nu si a celuilalt sot), in caz de divorț . 2). De asemenea , avem o casa comuna pe care dorim sa o trecem doar pe mine , in schimb vom cumpara alta proprietate doar pe numele soțului ( partaj, el va rămâne cu noua proprietate cumpărată, im schimb va renunța in favoarea mea la jumătatea lui din casa comuna. Cum ne îndrumați sa procedam întâi , încât sa facem aceste acte in siguranța , legal si încât sa fim protejați fiecare , in cazul unui divorț (nu este cazul unui divorț acum). Va mulțumesc!
Cumpărați casa pe care v-ati propus-o, tot sub regimul comunitatii legale.
Apoi, faceți un partaj în timpul căsătoriei, în urma căruia dvs va luați imobilul pe care îl doriți, iar soțul își ia casa cumpărată.
După care, încheiați convenția matrimoniala de separație de bunuri.

raluk0207 a scris:

Cumpărați casa pe care v-ati propus-o, tot sub regimul comunitatii legale.
Apoi, faceți un partaj în timpul căsătoriei, în urma căruia dvs va luați imobilul pe care îl doriți, iar soțul își ia casa cumpărată.
După care, încheiați convenția matrimoniala de separație de bunuri.

Dar, mai întâi dorim sa cumpărăm niște terenuri ( la țara ), doar pe numele meu , și sa facem întâi schimbarea de regim matrimonial , încât sa le putem cumpara doar pe numele meu ( așa ne am hotărât împreuna ). Va intreb dacă putem proceda in aceasta ordine? 1. Schimbarea de regim matrimonial , apoi. 2. . Cunoar acele terenuri doar pe numele meu ( așa ne am înțeles ), 3. O sa mai cumpărăm o proprietate - doar ulterior ne vom permite - pe bunele soțului , iar ei in schimbul acesteia renunța ( partaj) in favoarea mea , la jumătatea lui din casa comuna.
La partea cu "în schimbul" se cam fracturează logica. Dacă a doua casă e luată din start pe numele soțului și deja aveți stabilit regimul separației de bunuri, nu mai aveți ce să dați la schimb pentru partea lui din prima casă. Ar cam trebui să-i plătiți sulte. De aceea e mai logic să faceți achizițiile la comun, apoi partaj prin care el rămâne cu a doua casă, iar dumneavoastră cu prima casă și cu terenurile, precum și trecerea de la regimul comunității de bunuri la cel al separației. Altfel, se poate și invers, dar rămâne pronlema sultelor.

alinagal27@yahoo.com a scris:

raluk0207 a scris:

Cumpărați casa pe care v-ati propus-o, tot sub regimul comunitatii legale.
Apoi, faceți un partaj în timpul căsătoriei, în urma căruia dvs va luați imobilul pe care îl doriți, iar soțul își ia casa cumpărată.
După care, încheiați convenția matrimoniala de separație de bunuri.

Dar, mai întâi dorim sa cumpărăm niște terenuri ( la țara ), doar pe numele meu , și sa facem întâi schimbarea de regim matrimonial , încât sa le putem cumpara doar pe numele meu ( așa ne am hotărât împreuna ). Va intreb dacă putem proceda in aceasta ordine? 1. Schimbarea de regim matrimonial , apoi. 2. . Cunoar acele terenuri doar pe numele meu ( așa ne am înțeles ), 3. O sa mai cumpărăm o proprietate - doar ulterior ne vom permite - pe bunele soțului , iar ei in schimbul acesteia renunța ( partaj) in favoarea mea , la jumătatea lui din casa comuna.

alinagal27@yahoo.com a scris:

raluk0207 a scris:

Cumpărați casa pe care v-ati propus-o, tot sub regimul comunitatii legale.
Apoi, faceți un partaj în timpul căsătoriei, în urma căruia dvs va luați imobilul pe care îl doriți, iar soțul își ia casa cumpărată.
După care, încheiați convenția matrimoniala de separație de bunuri.

Dar, mai întâi dorim sa cumpărăm niște terenuri ( la țara ), doar pe numele meu , și sa facem întâi schimbarea de regim matrimonial , încât sa le putem cumpara doar pe numele meu ( așa ne am hotărât împreuna ). Va intreb dacă putem proceda in aceasta ordine? 1. Schimbarea de regim matrimonial , apoi. 2. . Cunoar acele terenuri doar pe numele meu ( așa ne am înțeles ), 3. O sa mai cumpărăm o proprietate - doar ulterior ne vom permite - pe bunele soțului , iar ei in schimbul acesteia renunța ( partaj) in favoarea mea , la jumătatea lui din casa comuna.

Nu. Va complicați inutil. Aveți putina răbdare, ca dacă va grăbiți musai musai la separație de bunuri, nu mai puteți face nicio modificare timp de 1 an.
Nu exista "renunțare" la partaj.
La partaj, dacă soțul vrea sa va lase un imobil bun comun, dvs trebuie sa ii achitați o sulta prin virament bancar.
Ca dacă va lasa partea lui pe degeaba, partajul fără sulta e o liberalitate. Mai exact, are caracterul unei donații.
În atare situație, mai degrabă faceți o donație (cu mențiunea ca poate fi revocata de soț, în timpul căsătoriei).
În ultimii ani, și notarii evita sa autentifice partaje fără sulta.
Sau nu schimbați deloc regimul, cumparatile pe toate ca bunuri comune, apoi le împărțiți și luați fiecare câte ceva.

As dori sa ma lămuriti : DACĂ MODIFICAM ACUM REGIMUL MATRIMONIAL , ( pentru a cumpara doar pe numele meu acele terenuri , ca bunuri proprii , in perioada imediat -următoare, dorim sa le cumpărăm , iar cumpărătorul nu prea mai dorește sa aștepte , sotul meu nu dorește sa le cumpere și pe numele lui ) , VA INTREB: VA AFECTA ACEASTA MODIFICARE DE REGIM MATRIMONIAL DE ACUM , IN VREUN FEL , PARTAJUL PE CARE ÎL VOM FACE CU ‘CASA COMUNA ȘI NOUA PROPRIETATE CE O VOM CUMPARA , TOT CA BUN COMUN, SI IMEDIAT APOI LE VOM PARTAJA ACESTEA DOUA ( va fi partaj in sensul ca sotul îmi lasa mie jumătatea lui din casa comuna, iar eu ii cedau jumătatea mea din noua proprietate pe care o vom cumpara , tot ca bun comun, cum m-ati sfătuit dumneavoastră , și după ce o cumpărăm tot ca bun comun , facem Partajul : el îmi ceda jumatea din casa comuna, eu ii cedau jumătatea mea din noua proprietate cumpărată) , ACEST PARTAJ VA AVEA LOC PESTE CÂTEVA LUNI SAU UN AN , așa este situația ( pana cumpărăm noua proprietate ). DAR , ÎNTÂI DORIM SA CUMPĂRĂM ACESTE TERENURI DOAR PE NUMELE MEU , ȘI PENTRU ACEASTA SA FACEM SCHIMBAREA DE REGIM MATRIMONIAL . După câteva luni , maxim un an , vom face Partajul cu casa comuna si alta proprietate ; INFLUENTEAZĂ IN VREUN FEL DACĂ MODUFICAM ÎNTÂI REGIMUL MATRIMONIAL , PARTAJUL ULTERIOR CU PRIVIRE LA CASA COMUNA CI CEALALTĂ PROPRIETATE COMUNA? Asta am vrea sa știm ! Va mulțumesc !
Manuela Rășină, administrator