avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen redobândire sau nu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen redobândire sau nu

Salutare. Pe 14.08 soțului i-a fost suspendat permisul pentru 90 zile. Datorită conjuncturii nu a reușit să dea examenul de redobândire in termen de 30 zile. Asta însemnând că ar trebui sa îl ia înapoi pe final de lună decembrie, conform legii. Nelămurirea este dacă mai trebuie sau nu să dea examenul. Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 08:28, 10 Noiembrie 2023

Articolul 106
Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
(la 31-01-2022, Articolul 106 din Capitolul VII a fost modificat de Punctul 29, Articolul I din ORDONANȚA nr. 1 din 27 ianuarie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 89 din 28 ianuarie 2022 )
Articolul 106^1
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului ori circulația pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
[ link extern ]
Deci fie că vrea reducerea suspendării sau nu, trebuie sa dea examenul. Obligatoriu, nu opțional.

latka a scris:


Articolul 106
Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
(la 31-01-2022, Articolul 106 din Capitolul VII a fost modificat de Punctul 29, Articolul I din ORDONANȚA nr. 1 din 27 ianuarie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 89 din 28 ianuarie 2022 )
Articolul 106^1
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului ori circulația pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
[ link extern ]

Depinde de contravenția săvârșită.
Dacă e obligat, atunci va mai lua un supliment de 30 de zile , dacă nu promovează acel test, până la sfârșitul perioadei de suspendare.
Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2023
latka, utilizator
Permisul i-a fost suspendat pentru depășirea vitezei in localitate, avea 113 km/h.

latka a scris:

Depinde de contravenția săvârșită.
Dacă e obligat, atunci va mai lua un supliment de 30 de zile , dacă nu promovează acel test, până la sfârșitul perioadei de suspendare.


Nu intră în categoria contravențiilor pentru care e obligatoriu acel examen, după cum ați citit, cred.
Dar nici nu-l mai poate da, la cerere.

Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2023
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,am si eu o mica intrebare.am mers cu masina cu numerele ... AndreiXoz AndreiXoz Buna ziua,am si eu o mica intrebare.Am mers cu masina cu numerele provizorii expirate de 3 zile,mi s a facut dosar penal,dar s a clasat.Acum la politie mi a ... (vezi toată discuția)
Bună seara! În cazul suspendării permisului pt neacordare ... Mario16 Mario16 Bună seara! În cazul suspendării permisului pt neacordare prioritate și conducere agresita, fara incidente, pt 90 zile se poate da ex pt redobândire în ... (vezi toată discuția)
Daca mi s-a ridicat permisul pentru neacordare de prioritate la ... Marian balan Marian balan Daca mi sa ridicat permisul pentru neacordare de prioritate la pietoni pe o perioada de 60 de zile si nu ma duc sa dau examenul pentru redobindire , se mai ... (vezi toată discuția)