Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare la pensie este acelasi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare la pensie este acelasi indiferent de data solicitarii iesirii la pensie?

Dupa cum se stie, conform legii actuale a pensiilor, punctajul mediu anual se calculeaza impartind numarul total de puncte anuale la stagiul complet de cotizare.
Pentru o femeie care a fost nascuta in august 1960, care nu a iesit la pensie in 2022 la varsta standard de 61 de ani si 10 luni (ramane in activitate pana-n anul 2025 pentru a castiga 40 de ani vechime in munca), se mentine acelasi stagiu complet de cotizare la pensionare de 31 de ani si 10 luni?
Adica, se foloseste acelasi stagiu complet de cotizare in formula de calcul a punctajului mediu anual, indiferent de data solicitata pentru pensionare?
Conform anexei nr. 5, daca iesea la pensie in iunie 2022 avea un stagiu complet de cotizare de 31 de ani si 10 luni. In 2025 la pensionare stagiul complet de cotizare va fi acelasi, 31 de ani si 10 luni?
In acest caz, numitorul ramanand acelasi, va obtine o crestere a punctajului mediu anual ca urmare a cresterii numarului de puncte anuale.
Multumesc anticipat!
georgeogrinja, utilizator
Si in noua lege a pensiilor , al carei proiect tocmai s-a adoptat de catre Guvern , stagiul complet de cotizare este tot de 31 ani si 10 luni pentru femeile nascute in aug 1960 . Doar ca , daca se va aproba in Parlament in aceasta forma , punctajul de pensie ( care insumeaza punctele medii anuale din intreaga activitate , plus niste puncte suplimentare “ de stabilitate “ ) NU se mai impart la stagiul complet de cotizare , ci se inmultesc cu valoarea punctului de referinta . Acesta e prevazut in proiect la valoarea de 81 lei . In acest fel , daca - doar ca exemplu - dvs. aveti 40 puncte , veti avea aceeasi pensie cu un barbat care a obtinut acelasi numar de puncte , cu toate ca el are stagiul complet de 35 ani . Numai daca va pensionati pe Legea 263/2010 - cea in vigoare acum , si pana intra in vigoare alta lege - numarul de puncte obtinut se imparte la stagiul complet de cotizare ( 31 ani si 10 luni ) . Indiferent pe care lege iesiti la pensie , cu cat lucrati mai mult , valoarea pensiei va fi mai mare .
Deci stagiul complet de cotizare, daca pensionarea se va face pe legea veche 263/2010, este legat de data nasterii nu de data iesirii la pensie. Asta vreti sa spuneti? Adica este constant, respectiv 31 ani si 10 luni, indiferent de data iesirii la pensie pe legea 263/2010.
Multumesc!
Da.
Este constant de 31 ani si 1 luni, doar pana la intrarea in vigoare a noi legi.
Si in proiectul noii legi a pensiior , in anexa 5 , varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in aug 1960 este la 61 ani si 10 luni , iar stagiul complet de 31 ani si 10 luni . Practic , noua lege a preluat identic tabelul cu varstele standard pentru femei cu cel din anexa 5 a legii 263/2010 , modificand aceste varste doar pentru cele nascute dupa februarie 1967 .
31 ani si 10 luni este conditia de stagiu complet pentru deschiderea depturilor in acest caz.
Dar nu se mai raporteaza nimic la el.