avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Expertiza contabila poate stabili vinovatia ???????
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Expertiza contabila poate stabili vinovatia ???????

Societatea X,angajeaza o societate de audit pentru servicii contabile.Conducere societatii X,dispune verbal ca registrul de casa sa fie tinut de o anume persoana,iar de casierie se ocupau mai multe persoane ,toate din cadrul societatii X,cu precizarea ca niciuna din aceste persoane nu avea inscrisa in fisa postului aceasta atributie.Dupa intocmirea registrului de casa si alte acte de contabilitate ,acestea erau trimise societatii de audit spre verificare si validare.
Dupa un an si jumatate de lucru in acest stil,se constata scriptic lipsa unor sume de bani.
Cine se face vinovat si de ce fapta:
1. conducerea societatii X
2. persoana care tine registrul de casa,angajata societatii X
3. persoanele care efectuau operatiuni de casierie,angajate ale societatii X
4. societatea de audit.

In caz de culpa comuna cum se stabileste raspunderea penala avand in vedere urmatoarele:
1. dispozitia directiunii a fost verbala
2. persoanele din societatea X nu aveau in atributii de acest gen in fisa postului si nici gestiune in primire
3. societatea de audit care avea contract privind intocmirea actelor contabile si nu a verificat la timp actele intocmite de angajatii societatii X.

Expertiza contabila efectuata in acest caz este necesara pentru a stabili vinovatia celor de mai sus?
Cel mai recent răspuns: ContSters11166 , utilizator 18:38, 31 Ianuarie 2010
Cred ca veti obtine foarte multe raspunsuri la intrebarile dv. citind cu atentie contractul dintre cele doua parti, respectiv obligatiile partilor si alte clauze specificate in acest contract.
1.Un angajat nu are acces la contractele incheiate de societate cu terti.
2.Daca respectivul contract continea obligatii si pentru altii acestia din urma trebuiau sa fie si ei semnatari al acelui contract,ceea ce in speta de mai sus nu este cazul.
Pentru a se stabili vinovatia unei persoane trebuie administrate mai multe mijloace de proba.
Expertiza poate avea insa un rol hotarator in stabilirea vinovatiei.

avocat Claudiu Lascoschi
La adoptarea unei hotarari expertiza nu are o valoare prioritara fata de probele provenite din alte mijloace de proba.
E foarte posibil ca in cazul expus declaratiile invinuitilor sa fie deosebit de importante.
Cred ca ar trebui sa va orientati in vederea angajarii unui avocat.
Indiferent ca ati sau nu vinovat tot va trebuie.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Lipsa bani din casierie ContSters126274 ContSters126274 Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema; - o persoana intocmeste registrul de casa si alte persoane se ocupa de colectarea banilor si nicuna dintre ... (vezi toată discuția)
Probe aparare ContSters126274 ContSters126274 Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care ar fi cele mai convingatoare probe in aparare, pentru acuzatia de delapidare. (vezi toată discuția)
Probe ContSters126274 ContSters126274 Am lucrat acum un an la o firma si m-au dat in judecata pentru delapidare. Ce se intelege prin proba, cu care trebuie sa vin in apararea ea? Daca nu am, cum ... (vezi toată discuția)