avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara fratele meu a fost la o bataie cu niște ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara fratele meu a fost la o bataie cu niște băieți ...

Bună seara fratele meu a fost la o bataie cu niște băieți ca șofer nici măcar nu a coborât din mașină și este acuzat ca complica la tentativa la omor acuma sau judecat și a fost condamnat la 8 ani și 4 luni de pușcărie cu drept de apel , întrebarea este dacă face apelul poate sa ii mai ia din pedeapsa ? Ca totuși mi se pare cam mult pentru ca nu a făcut absolut nimic ..... doar a condus .. mulțumesc!!
Cel mai recent răspuns: Sorina4 , utilizator 21:21, 12 Noiembrie 2023
Da, poate fi redusa pedeapsa în apelul promovat de inculpat.
Dar prin lege este normal sa ii dea asa o pedeapsa mare doar ca a condu ? Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art 188 Cod penal:
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.

Art 189 Cod penal:
(1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor sau o tentativă la infracţiunea de omor;
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.

Fiind tentativa, limitele de pedeapsa se reduc la jumătate.
Deci pedeapsa poate fi între 5-10 ani în cazul omorului simplu si între 7 ani 6 luni-12 ani 6 luni în cazul omorului calificat.
Dacă cumva a mers pe procedura de recunoaștere, aceste limite se mai reduc cu o treime.
Pedepsele sunt mari oricum, pentru ca fapta este foarte grava.
Mulțumesc pentru răspuns, sa înțeleg ca el este condamnat la fel ca cei care sau bătut.
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2023
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art 49 Cod penal -
Coautorul, instigatorul şi complicele la o infracţiune săvârşită cu intenţie se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor. La stabilirea pedepsei se ţine seama de contribuţia fiecăruia la săvârşirea infracţiunii, precum şi de dispoziţiile art. 74.

Limitele de pedeapsa sunt aceleași și la autor și la complice, dar durata efectiv stabilita poate fi diferita, în funcție de contribuția fiecăruia.

Alte discuții în legătură

Pedepse IULIA47 IULIA47 Buna, cine ma ajuta sa-mi raspunda, care este pedeapsa pt omor deosebit de grav in noul cod penal? Va multumesc iulia47 (vezi toată discuția)
Noul cod penal 2014 adriana20 adriana20 as vrea sa imi spuneti va rog ce incadrare are omorul calificat in public in noul cod penal care intra in vigoare pe 1 feb 2014.va multumesc. (vezi toată discuția)
Omor calificat in public adriana20 adriana20 as vrea sa stiu cand va intra in vigoare noul cod penal.ma intereseaza cum se va pedepsi omorul calificat in public.persoana in cauza este la prima abatere si ... (vezi toată discuția)