Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedepse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedepse

Buna, cine ma ajuta sa-mi raspunda, care este pedeapsa pt omor deosebit de grav in noul cod penal? Va multumesc iulia47
Art. 186 Omorul
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.

Art. 187 Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor în formă consumată;
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.
daca deja s-a infaptuit omorul probabil ca se va si judeca pana la intrarea in vigoare a " noului cod penal"
daca nu s-a infaptuit nu va recomand sa se ajunga la aceasta infractiune.