avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedepse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedepse

Buna, cine ma ajuta sa-mi raspunda, care este pedeapsa pt omor deosebit de grav in noul cod penal? Va multumesc iulia47
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 20:17, 17 Septembrie 2011
Art. 186 Omorul
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.

Art. 187 Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor în formă consumată;
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.
daca deja s-a infaptuit omorul probabil ca se va si judeca pana la intrarea in vigoare a " noului cod penal"
daca nu s-a infaptuit nu va recomand sa se ajunga la aceasta infractiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod penal 2014 adriana20 adriana20 as vrea sa imi spuneti va rog ce incadrare are omorul calificat in public in noul cod penal care intra in vigoare pe 1 feb 2014.va multumesc. (vezi toată discuția)
Omor calificat in public adriana20 adriana20 as vrea sa stiu cand va intra in vigoare noul cod penal.ma intereseaza cum se va pedepsi omorul calificat in public.persoana in cauza este la prima abatere si ... (vezi toată discuția)
Bună seara fratele meu a fost la o bataie cu niște băieți ... Sorina4 Sorina4 Bună seara fratele meu a fost la o bataie cu niște băieți ca șofer nici măcar nu a coborât din mașină și este acuzat ca complica la tentativa la ... (vezi toată discuția)