avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nerespectare măsurilor privind simplificarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nerespectare măsurilor privind simplificarea procedurilor administrative la nivelul administrației locale

Bună seara!
Sunt înscris în Programul privind casarea autovehiculelor uzate, mai pe scurt Rabla Local.

Primăria îmi solicită:
6) Certificat de atestare fiscală emis de Serviciul Impozite și Taxe din cadrul Municipiului Bârlad;
7) Certificat de atestare fiscală emis de ANAF;
8) Cazier judiciar.

Am comunicat Primăriei în scris că nu voi trimite aceste documente deoarece ...

Potrivit Legii nr. 9 din 4 ianuarie 2023, Articolul 2^1 actele menționate la punctele 6), 7), 8) trebuie solicitate de Primărie conform alineatului (2) din legea menționată:
„(2) Instituțiile publice, organele de specialitate ale administrației publice centrale și locale, precum și persoanele juridice de drept privat care, potrivit legii, au obținut statut de utilitate publică sau sunt autorizate să presteze un serviciu public, în regim de putere publică, solicită entităților care au emis documentele prevăzute la alin. (1), în format electronic, copii sau extrase ale acestora, în baza consimțământului expres al beneficiarului serviciului public, prevederile art. 2 alin. (2) și ale art. 4 aplicându-se în mod corespunzător.”

Primăria mi-a răspuns:
„Conform Ordinului 2261/2022, care contine Ghidul de Finantare a programului privind casarea autiturismemlor uzate , modificat prin Ordinul 864/30.03.2023, solicitantul de finantare detinator a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul uzat, are obligatia de a demonstra ca indeplineste criteriile de eligibilitate (confotm art. 9 din ghid).
Prin urmare va rugam sa ne transmiteti toate documentele specificate care se regasec in anuntul trimis pe e-mail, o singura data.”

Întrebare:
Primăria are dreptate?
Dacă Primăria are dreptate, atunci Ordinul 2261/2022 și Odinul 864/30.03.2023 sunt formulate corect? În opinia mea, Ordinele 2261 și 2022 contravin Articolului 2^1 din Legea 9/04.01.2023.
Vă mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Cum sa vand masina veche ce nu mai functioneaza? L. Otilia L. Otilia Buna ziua, Am o masina veche ce nu mai functioneza si as vrea sa o vand fie prin programul rabla, fie la fier vechi. Eu sunt proprietarul si am actele de la ... (vezi toată discuția)
Referitor la programul de casare a autovehiculelor uzate, s-a ... Rotaru_Anna74 Rotaru_Anna74 Referitor la Programul de casare a autovehiculelor uzate, s-a facut inscrierea de o persoana care are o masina din 1977 si este proprietara ca urmare a ... (vezi toată discuția)
Rabla 2011 Plumber1909 Plumber1909 De curand a aparut ghidul de finantare pentru programul Rabla 2011(ordinul 772/2011 al ministrului mediului MO105/10 febr 2011). Fata de anul trecut este o ... (vezi toată discuția)