Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Programul Rabla (proprietar in strainatate)
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Programul Rabla (proprietar in strainatate)

am o masina proprietate personala inregistrata afara de mai bine de 7 ani..Pot sa o inscriu in programul rabla .Sant cetatean roman
Nu beneficiati de acest program chiar daca sunteti cetatean roman.

Autovehiculul trebuie sa fie inmatriculat in ROmania.

ORDIN Nr. 1239 din 14 mai 2013
pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional

art.2 -
g) autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară înmatriculat/înmatriculată în România, care conţine cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are o vechime mai mare sau egală cu 10 ani de la anul fabricaţiei;

ART. 8
Condiţii de acordare a primei de casare
(1) Beneficiază de prima de casare proprietarul persoană fizică care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) a predat autovehiculul uzat unui colector validat şi a obţinut certificatul de distrugere;
b) a radiat din evidenţa circulaţiei autovehiculul uzat şi a obţinut certificatul de radiere;
c) a prezentat colectorului validat dovada radierii din evidenţa circulaţiei a autovehiculului uzat şi a obţinut tichetul pe numele său;
d) s-a înscris la un producător validat în baza tichetului şi a documentelor aferente, obţinând nota de înscriere;
e) a achiziţionat autovehiculul nou de la producătorul validat care a eliberat nota de înscriere.
in acest caz exista vreo posibilitate sa inscriu masina in romania dar fara sa mai platesc taxa de poluare finca masina o sa o dau la casare
Nu exista aceasta posibilitate.