avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Programul Rabla (proprietar in strainatate)
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Programul Rabla (proprietar in strainatate)

am o masina proprietate personala inregistrata afara de mai bine de 7 ani..Pot sa o inscriu in programul rabla .Sant cetatean roman
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 13:39, 19 Decembrie 2013
Nu beneficiati de acest program chiar daca sunteti cetatean roman.

Autovehiculul trebuie sa fie inmatriculat in ROmania.

ORDIN Nr. 1239 din 14 mai 2013
pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional

art.2 -
g) autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară înmatriculat/înmatriculată în România, care conţine cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are o vechime mai mare sau egală cu 10 ani de la anul fabricaţiei;

ART. 8
Condiţii de acordare a primei de casare
(1) Beneficiază de prima de casare proprietarul persoană fizică care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) a predat autovehiculul uzat unui colector validat şi a obţinut certificatul de distrugere;
b) a radiat din evidenţa circulaţiei autovehiculul uzat şi a obţinut certificatul de radiere;
c) a prezentat colectorului validat dovada radierii din evidenţa circulaţiei a autovehiculului uzat şi a obţinut tichetul pe numele său;
d) s-a înscris la un producător validat în baza tichetului şi a documentelor aferente, obţinând nota de înscriere;
e) a achiziţionat autovehiculul nou de la producătorul validat care a eliberat nota de înscriere.
in acest caz exista vreo posibilitate sa inscriu masina in romania dar fara sa mai platesc taxa de poluare finca masina o sa o dau la casare
Nu exista aceasta posibilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rabla 2017 itineris itineris Buna ziua. Stiu ca se specifica ca masina sa fie inmatriculata in Romania inainte de 31.12.2009 dar daca detin un autoturism achizitionat anul trecut dar prima ... (vezi toată discuția)
Un autovehicul neinscris pe numele meu poate fi dat la rabla George-Mihai George-Mihai Buna ziua, Inainte de a ma face de ras ca nu ma pricep, precizez ca am rasfoit \"enternetele\" pe toate partile vreo 5 zile si n-am gasit raspuns. Detin ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit la vanzare auto oroszstefanpfa oroszstefanpfa Am un autoturism pe PFA ( prima inmatriculare in 2007) la care in luna iunie se incheie procedura de amortizare. In cazul in care vreau s-o vand, venitul ... (vezi toată discuția)