Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... URGENT indemnizatie handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

URGENT indemnizatie handicap

Bună ziua
Îmi cer scuze că vă deranjez dar va rog frumos sa mi spuneți cum sa fac
În urma unui neoplasm gr 3B
am certificat handicap grav cu insotitor de la DGASPC cu termen de revizuire în 2024,dar eu m am simtit mai bine si m am întors la serviciu cu 4 ore și voiam sa va întreb dacă mai pot beneficia de indrmnizatia de INSOTITOR pana la revizuire in 2024 dacă lucrez sau trebuie sa anunț la DGASPC, sa nu am probleme

Va mulțumesc mult pt timpul acordat!
mariacrisss, utilizator
Buna seara!
In mod normal ar trebui sa anuntati.Din moment ce lucrati,logic ca nu aveti nevoie de insotitor.
Buna dimineata
Va mulțumesc pt răspuns ,dar un asistent social a zis ca am dreptul la indemnizație pt insotitor,nu aveam dreptul dacă era asistent personal și de aceea voiam un răspuns de la cineva în domeniu

Alexandrarares a scris:

Buna seara!
In mod normal ar trebui sa anuntati.Din moment ce lucrati,logic ca nu aveti nevoie de insotitor.

mariacrisss, utilizator
Dacă de la Primărie, asistența socială va spus că puteți primi indemnizație de însoțitor, atunci mergeți pe mâna lor.
În anumite cauze de handicap, indemnizația de însoțitor se poate cumula cu salariul.
Cei de la asistență socială din cadrul primăriei dețin informații de acest gen.
Dapix, utilizator
Eu beneficiez de acest certificat în urma unui neoplasm ovarian de gr 3B
Va mulțumesc mult pt răspuns,,zi frumoasa!

Dapix a scris:

Dacă de la Primărie, asistența socială va spus că puteți primi indemnizație de însoțitor, atunci mergeți pe mâna lor.
În anumite cauze de handicap, indemnizația de însoțitor se poate cumula cu salariul.
Cei de la asistență socială din cadrul primăriei dețin informații de acest gen.

buna daca aveti grad de invaliditate cu insotitor puteti munci fara nici o problema , doar in cazul in care exista o decizie de incapacitate de munca grad 2 sa grad 1 atunci nu se poate munci, dar sunt 2 lucruri diferite grad de handicap si pensia de handicap asadar :
- grad de handicap 1, 2, 3 cu insotitor se poate munci fara nici o problema doar sa vreti
-pensie de handicap sau invaliditate 1 cu insotitor, 2 nu puteti munci , grad 3 puteti munci cu 4 ore