avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... URGENT indemnizatie handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

URGENT indemnizatie handicap

Bună ziua
Îmi cer scuze că vă deranjez dar va rog frumos sa mi spuneți cum sa fac
În urma unui neoplasm gr 3B
am certificat handicap grav cu insotitor de la DGASPC cu termen de revizuire în 2024,dar eu m am simtit mai bine si m am întors la serviciu cu 4 ore și voiam sa va întreb dacă mai pot beneficia de indrmnizatia de INSOTITOR pana la revizuire in 2024 dacă lucrez sau trebuie sa anunț la DGASPC, sa nu am probleme

Va mulțumesc mult pt timpul acordat!
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2023
mariacrisss, utilizator
Cel mai recent răspuns: mariacrisss , utilizator 21:08, 22 Noiembrie 2023
Buna seara!
In mod normal ar trebui sa anuntati.Din moment ce lucrati,logic ca nu aveti nevoie de insotitor.
Buna dimineata
Va mulțumesc pt răspuns ,dar un asistent social a zis ca am dreptul la indemnizație pt insotitor,nu aveam dreptul dacă era asistent personal și de aceea voiam un răspuns de la cineva în domeniu

Alexandrarares a scris:

Buna seara!
In mod normal ar trebui sa anuntati.Din moment ce lucrati,logic ca nu aveti nevoie de insotitor.

Ultima modificare: Joi, 16 Noiembrie 2023
mariacrisss, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă de la Primărie, asistența socială va spus că puteți primi indemnizație de însoțitor, atunci mergeți pe mâna lor.
În anumite cauze de handicap, indemnizația de însoțitor se poate cumula cu salariul.
Cei de la asistență socială din cadrul primăriei dețin informații de acest gen.
Ultima modificare: Vineri, 17 Noiembrie 2023
Dapix, utilizator
Eu beneficiez de acest certificat în urma unui neoplasm ovarian de gr 3B
Va mulțumesc mult pt răspuns,,zi frumoasa!

Dapix a scris:

Dacă de la Primărie, asistența socială va spus că puteți primi indemnizație de însoțitor, atunci mergeți pe mâna lor.
În anumite cauze de handicap, indemnizația de însoțitor se poate cumula cu salariul.
Cei de la asistență socială din cadrul primăriei dețin informații de acest gen.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna daca aveti grad de invaliditate cu insotitor puteti munci fara nici o problema , doar in cazul in care exista o decizie de incapacitate de munca grad 2 sa grad 1 atunci nu se poate munci, dar sunt 2 lucruri diferite grad de handicap si pensia de handicap asadar :
- grad de handicap 1, 2, 3 cu insotitor se poate munci fara nici o problema doar sa vreti
-pensie de handicap sau invaliditate 1 cu insotitor, 2 nu puteti munci , grad 3 puteti munci cu 4 ore

Alte discuții în legătură

Depunere acte pentru pensie de invaliditate mariacrisss mariacrisss IMPORTANT Bună ziua. Va rog frumos sa mi spuneți cum trebuie sa fac Pe 2 oct sunt programata la comisie pt expertiza medicala (cred ca mi se da gr.3) și ... (vezi toată discuția)
Clarificare schimbare grad de handicap / drept de muncă mariacrisss mariacrisss Bună ziua Va rog frumos sa mi spuneți daca de la 1 sept .se da voie sa lucrezi indiferent de gr de invaliditate as vrea sa va întreb dacă se poate trece ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! pensia de invaliditate gr. iii cu drept de munca, ... cernatlarisa cernatlarisa Buna Ziua! Pensia de invaliditate gr. III cu drept de munca, inseamna drept de munca sau si obligativitate de a munci? Cuantumul pensiei de invaliditate este ... (vezi toată discuția)