Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de weekend

Buna!

Am o nelămurire si poate ma ajuta cineva.
M-am angajat recent la o firma de It unde programul este 24/7 deci lucrez in ture cu weekenduri si nopti. Pana acum am lucrat la inca 2 corporatii la care sporurile erau la fel. Aici am avut surpriza sa aflu ca sporul de 5% pt weekend care în celelalte contracte era din salariul de baza brut, aici este 5% din salariul de baza orar. Un exemplu rapid la un salariu de 10.000 lei Brut 5%(500 lei) cu 48 h lucrate pe weekend (48/8 = 6 zile) deci 500*6=3000 lei . Asa este normal sau cel putin a fost normal pana m-am angajat aici. Aici in contract scrie 5% din salariul de baza orar. Adica la salariul de 10.000 lei mi se imparte la cate ore lucrate pe luna(ex 176) ies 56,81 lei /ora si la asta adaug un procent de 5% deci eu pt 48 h de weekend iau in plus doar 136 de lei?? Este normal si legal asa ceva?
Multumesc pentru raspunsuri.
Anamaria*, utilizator
Potrivit Codului Muncii, sporul la salariu este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca, respectiv regulamentul intern. (art.137 C.mun, art.242 C.mun.)

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca/regulamentul intern.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala , fie calculat la intreg salariul, fie pentru orele lucrate in week-end.
Da, am citit si eu toate astea dar am observat ca si la nopti scrie la fel, 25% din salariul de baza orar, ceea ce in codul muncii Articolul 20 scrie “25% din salariul de baza si atat. Nu “orar” .
25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru, este mentionat in lege.