avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua mătușă are 89 ani e la pat are depus bani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua mătușă are 89 ani e la pat are depus bani la creditcoop ...

Buna ziua mătușă are 89 ani e la pat are depus bani la creditcoop cum pot sa scot bani am doar buletinul ei și testament că după moartea ei îmi lasă averea mie
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 19:29, 20 Noiembrie 2023
Bună seara!
Doar cu procura notariala din partea mătușii sau daca aceasta este pusă sub interdicție, printr-o hotărâre judecătorească, atâta timp cât aceasta este în viață.
După decesul acesteia, doar după ce veți dezbate succesiunea și veți obține certificatul de moștenitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbaterea mostenirii in instanta misha4412 misha4412 Buna ziua!Va rog un ajutor.Unchiul meu a decedat in aprilie 2011.Eu,nepot(tatal meu predecedat era frate cu defunctul) am acceptat mostenirea prin declaratie ... (vezi toată discuția)
Valoare testament notarial bim67 bim67 O matusa doreste sa-mi faca testament notarial privind bunurile ei (mentionez ca eu sunt nepot de frate). Cum se va imparti averea la decesul ei in ... (vezi toată discuția)
Mostenire - testament făcut de o persoană fără părinți și fără descendenți dana m. (bv) dana m. (bv) Buna ziua. Am o mătușa (sora mamei) pe care o ingrijesc iar aceasta mi-a facut un testament notarial pe locuinta ei si sa o dobindesc dupa decesul ... (vezi toată discuția)