avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Înregistrări contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Înregistrări contabile

Am predat vanzarea din casierie pentru depunere la banca. Patronul a facut transfer din contul dansului personal ,cont aflat la o alta banca,cu suma respectiva in contul societatii. Este corecta aceasta nota contabila 581 = 5311 si 5121 = 581 sau: 542 = 5311 si 5121 = 542?
Ultima modificare: Marți, 21 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Plata unei facturi de catre o persoana fizica in numele unei persoane juridice manfree manfree Situatie atipica...unui SRL i-a fost emisa o factura in valoare de 20 000 RON, suma ce trebuie platita urgent. Cum suma depaseste 5000 RON, nu se poate plati ... (vezi toată discuția)