Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Desfinţare posturi vacante cf Legii 296/2023
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Desfinţare posturi vacante cf Legii 296/2023

Bună ziua,
Sunt economist într-o bibliotecă municipală, cu personalitate juridică subordonata primăriei, cu 11 posturi aprobate din care 4 sunt vacante (2 sunt posturi unice, 2 sunt de bibliotecar).
Vă rog frumos să mă ajutaţi si să îmi spuneţi dacă, conform legii 296/2023 se desfinţează posturile vacante.
Legea 296/2023 prevede:
la art XVII alin (1): "Posturile vacante din statele de funcţii aprobate potrivit legii la data intrării în vigoare a prezentei legi, cu excepţia celor din cadrul unităţilor administrativ-teritoriale şi subdiviziunilor acestora, se desfiinţează"
alin. (5) spune: Nu intră sub incidenţa prevederilor alin. (1) posturile care, la data intrării în vigoare a prezentei legi, se regăsesc într-una din următoarele categorii:
lit f) "posturile unice existente ...."
lit l) "personalul contractual pentru organizarea de spectacole şi concerte, organizarea şi valorificarea patrimoniului mobil şi imobil, constituirea, organizarea, prelucrarea, dezvoltarea şi conservarea colecţiilor de cărţi;"
Vă mulţumesc
alexj17, utilizator