Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... REPARAȚIA FAȚADEI BLOCULUI (din dreptul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

REPARAȚIA FAȚADEI BLOCULUI (din dreptul apartamentului meu) TREBUIE FĂCUTĂ DE MINE SAU DE CĂTRE ASOCIAȚIE?

Bună seara!

În urma unei furtuni puternice a căzut in dreptul unui dormitor al apartamentului meu, o porțiune din fațada exterioară a blocului.
Mi s-a spus că dacă nu sunt membră a asociației de proprietari, trebuie să repar fațada din bani proprii.

REPARAȚIA FAȚADEI BLOCULUI TREBUIE FĂCUTĂ DE MINE SAU DE CĂTRE ASOCIAȚIE?
Criticul, utilizator
Nu stiu cine v-a spus, e fals, dar fatada blocului este parte comuna a tuturor proprietarilor si reparatia se face de catre asociatie, iar cheltuielile se impart tuturor pe cota parte indiviza. Nu are nici o relevanta calitatea de membru de asociatie.

Articolul 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel, următoarele:
a) terenul pe care se află clădirea, compus atât din suprafața construită, cât și din cea neconstruită necesară, potrivit naturii sau destinației construcției, pentru a asigura exploatarea normală a acesteia;
b) fundația, curțile, grădinile, căile de acces;
c) clădirea propriu-zisă, elementele de echipament comun, inclusiv părțile de canalizare aferente, care traversează proprietățile private;
d) corpurile de clădiri destinate serviciilor comune;
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale; paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul; interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;
f) alte bunuri care, potrivit legii, actului de proprietate sau voinței părților, sunt în folosință comună.
[ link extern ]
latka, moderator
Le-am dat celor de la asociație exact aceeași lege scoasă la imprimanta și articolul evidențiat cu marker. Singurul răspuns a fost că nu va repara asociația, deoarece nu sunt membră a asociației.

Pe de altă parte, am vorbit la o altă administrație de bloc și acolo mi s-a spus că fațada din dreptul apartamentului meu trebuie reparată de mâine și numai fațada din dreptul scării comune este suportată de către asociație.

- eliminare citat integral -
Manuela Rășină, administrator
Nici un raspuns nu are temei legal.
Calitatea de membru al asociatiei iti da doar dreptul sa fii votat si sa votezi.
Fatada este parte comuna a tuturor proprietarilor, scrie negru pe alb, nu exista fatada de un fel si fatada de alt fel.

Daca cei doi ipochimeni din asociatii diferite au alta opinie, cereti sa va prezinte temeiul legal al sustinerii lor.
Altceva nu mai am de adaugat.
latka, moderator
Vă mulțumesc pentru timpul acordat și pentru consiliere.

O zi bună!
Manuela Rășină, administrator
Și pentru că genul ăsta de idioți îmi sunt dragi, eu aș plusa și aș chema asociația în judecată să o oblig să repare fațada.