avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 179 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! Mi-a venit ieri o instiintare de impunere ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! Mi-a venit ieri o instiintare de impunere a executarii ...

Bună ziua!
Mi-a venit ieri o instiintare de impunere a executarii silite la angajator din partea unui birou executoresc pentru suma de 3080 de lei . Pentru acelasi numar de dosar am platit tot prin executare silita,poprire pe contul bancar in anul 2018 suma de 2800 de lei,poprire impusa de un alt birou executoresc. Poprirea venita ieri este din partea unui BEJ care a preluat arhiva de la celalalt. Cel din urma fiind dovedit cu frauda de abuz in serviciu in 152 de dosare,in Arges si condamnat la 3 ani cu suspendare prentru prejudiciu dovedit de peste 1.300.000 de lei.
In acceasi situatie este si tatal meu,care este la pensie,cu aceleasi BEJ-uri. El are o suma poprita si mai mare,peste 6000 de lei,acelasi numar de dosar cu unul in care a platit deja o alta poprire.
Cum e posibil asa ceva?
Ce sfaturi imi puteti da,unde sa ma adresez?
Mulțumesc mult!
Și tata e în aceeași situație. Mi-a venit de plata 1060 de lei cheltuieli de executare la Iordache Ion pentru o poprire deja plătită la damaschin în 2019 și cu adresa de sistare a popririi datorata plății eliberata de acesta. Chiar nu-l reclama nimeni pe acest nemernic? A preluat arhiva lui damaschin și a pus din nou toate popririi lui.

Kraft_dragos a scris:

Ve salut! La fel am patit si eu...i-am adus la cunostinta in decembrie 2023 ca a fost tot achitat din 2020(ordine de plata etc)si astazi...29.02.2024 poprire pe bunuri :)))) maine ma duc sa platesc (nu risc sa-mi ridice bunurile pt 750 lei) insa....prefer sa platesc dublu sau triplu doar sa ma judec cu el. Este vorba despre Bej Iordache Ion. Daca mai sunt persoane care sunt in aceeasi situatie din cauza damaschin si executati de iordache va rog sa ma contactati! Avocatul il platesc eu! 0733079897

De luni imi fac de lucru cu dansul...si ajut pe cine doreste! Gratis!

Alinarges89 a scris:

Și tata e în aceeași situație. Mi-a venit de plata 1060 de lei cheltuieli de executare la Iordache Ion pentru o poprire deja plătită la damaschin în 2019 și cu adresa de sistare a popririi datorata plății eliberata de acesta. Chiar nu-l reclama nimeni pe acest nemernic? A preluat arhiva lui damaschin și a pus din nou toate popririi lui.

Kraft_dragos a scris:

Ve salut! La fel am patit si eu...i-am adus la cunostinta in decembrie 2023 ca a fost tot achitat din 2020(ordine de plata etc)si astazi...29.02.2024 poprire pe bunuri :)))) maine ma duc sa platesc (nu risc sa-mi ridice bunurile pt 750 lei) insa....prefer sa platesc dublu sau triplu doar sa ma judec cu el. Este vorba despre Bej Iordache Ion. Daca mai sunt persoane care sunt in aceeasi situatie din cauza damaschin si executati de iordache va rog sa ma contactati! Avocatul il platesc eu! 0733079897



Va ajut și eu cu ce pot dacă e nevoie. Trebuie reclamat la procuratura.

Kraft_dragos a scris:

De luni imi fac de lucru cu dansul...si ajut pe cine doreste! Gratis!

Alinarges89 a scris:

Și tata e în aceeași situație. Mi-a venit de plata 1060 de lei cheltuieli de executare la Iordache Ion pentru o poprire deja plătită la damaschin în 2019 și cu adresa de sistare a popririi datorata plății eliberata de acesta. Chiar nu-l reclama nimeni pe acest nemernic? A preluat arhiva lui damaschin și a pus din nou toate popririi lui.

Kraft_dragos a scris:

Ve salut! La fel am patit si eu...i-am adus la cunostinta in decembrie 2023 ca a fost tot achitat din 2020(ordine de plata etc)si astazi...29.02.2024 poprire pe bunuri :)))) maine ma duc sa platesc (nu risc sa-mi ridice bunurile pt 750 lei) insa....prefer sa platesc dublu sau triplu doar sa ma judec cu el. Este vorba despre Bej Iordache Ion. Daca mai sunt persoane care sunt in aceeasi situatie din cauza damaschin si executati de iordache va rog sa ma contactati! Avocatul il platesc eu! 0733079897





Și eu sunt in aceeași situație tot cu Iordache și Damaschin și mă pun să plătesc .Oare nu exista o lege și pt noi păgubiții că sa putem sa ne strângem cu toții și să facem contestații in masă ? Pe deasupra au același cont de virament bancar , oare nu sunt pe mana amândoi și așa se îmbogățesc executorii pe urma noastră ?
Buna ziua
A reușit cineva să faca ceva in aceasta privință?In aceeași situație mă aflu și eu.Am adresa de sistare a popririi emisă de Damaschin dar cu toate astea Iordache zice că el așa a preluat dosarul și către trebuie sa plătesc din nou

Alte discuții în legătură

Poprire de doua ori pe acelasi dosar monykastory monykastory Este normal sa se faca poprire de doua ori pe acelasi nr de dosar ,fiind achitat deja din 2019? si ce pot face in acest caz ? (vezi toată discuția)
Executare silita (?!) Peter T Peter T Este legala insituirea de doua popriri pe acelasi venit (pensie) in acelasi dosar de executare silita. ? Practic BEJ a instituit poprire pe contul bancar, in ... (vezi toată discuția)
Comunicare poprire bej - nu exista decizie/dosar la judecatorie Notsure Notsure Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca cineva primeste o notificare de poprire de la BEJ, pentru un credit facut in anul 2005, ... (vezi toată discuția)