Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pachet de măsuri pentru persoanele trecute de 60 de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pachet de măsuri pentru persoanele trecute de 60 de ani

Bună ziua!

Parcă era o lege de prin anii 2000, privind asistența gratuită la domiciliu a persoanelor vârstnice.
Mai există, adică funcționează în prezent?

p.s. Premierul Marcel Ciolacu a promis când a venit la guvernare, că va aplica un fel de pachet de măsuri pentru persoanele trecute de 60 de ani, cu venituri până în 1700 lei și singure.
Cu asistență medicală gratuită la domiciliu și pachete cu mâncare.
Dar văd că nu s-a ținut de cuvânt, așa că unii pensionari nu mai votează PSD.
Ar fi fost o măsură foarte bună.
Știți ceva pe subiectul ăsta?
Vă mulțumesc.Bună ziua!

Programul de guvernare al PSD 2023-2024 este:

CAPITOLUL 11
Cităm:

” PROGRAMUL ”DEMNITATE SOCIALĂ PENTRU SENIORII DEFAVORIZAȚI” se adresează pensionarilor beneficiari de indemnizație socială și cei cu invaliditate, circa 1,5 milioane beneficiari, și prevede în principal: mese calde/pachete alimentare; îmbunătățirea accesului la sănătate în mediul rural și servicii de îngrijire la domiciliu cu echipe integrate (asistent social, asistent medical comunitar, îngrijitor la domiciliu)”

Manuela Rășină, administrator