Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Statut Incalcat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Statut Incalcat

Buna ziua,

Sunt membru asociat cotizant intr-o asociatie si in cursul unei adunari generale s-a propus schimbarea unui articol din statut, propunerea a fost respinsa prin vot de marea majoritate a membrilor prezenti. Insa in dosarul depus ulterior la judecatorie pentru inregistrarea deciziilor luate in AG, propunerea in cauza a fost trecuta ca find acceptata de membri in unanimitate.

Ce contraventie/infractiune a fost .. savarsita in aceasta situatie si ce masuri pot lua membrii asociati pentru a reclama acest abuz ?

Multumes anticipat,
Andrei
and.king, utilizator
Mai întâi trebuie sa fie in actele asociației procesul verbal al adunnarii generale în care s-a supusa dezbaterii și votata acea modificare a statutului, proces verbal semnat de către toti membrii prezenți. Aceasta trebuie sa fie dovada fără de care nu puteți începe niciun demers.
legea nu cere sa semneze PV toti cei prezenti, tehnic oricum nu se poate daca sunt foarte multi sau daca sedinta este online., trebuie sa semneze pt conformitate peraoana sau personele [revazute de statut sau stabilite de Adunarea Generala. Dar da, cat timp e doar zvon sau vedeti niste ciorne dar nu s-a depus la Judecatorie un PV sedinta falisficat intelectual, nu aveti ce face. Cand se depune puteti face denunt penal sau plangere penala ca va afecteaza si pe Dvs. pe langa incercare de interventie in dosarul de incuviintare modificari acte constitutive