avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Primire in spatiu locativ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Primire in spatiu locativ

Buna ziua , vreau sa primesc pe cineva in spatiu numai pt. a-si putea face buletin de Bucuresti . Nu va locui la mine dar va figura pe adresa mea . Implica asta ceva probleme din punct de vedere legal sau altcumva ? . E de 3 ani in Bucuresti cu chirie si nu chiria il deranjeaza ci viza de flotant care spune ca se ridica pana la 2.000 lei / trimestru . Multumesc !
Cel mai recent răspuns: sorineldobre , utilizator 21:34, 3 Decembrie 2023
Viza nu costa nimic. Nu zic ca va minte, poate e o neînțelegere.
Nu va aduce cine stie ce neplăceri, dar nu e tocmai corect ce vreti sa faceti.
Veti primi corespondenta sa, atat amenzile cat si impozitele lui , vin la adresă...eu nu as face asta.
Daca sta cu chirie cu contract legal, își poate face unde sta.
Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator
Poate am înțeles greșit cu viza de flotant. Ca sa facă buletin de București unde sta cu chirie trebuie sa fie luat în spațiu. Nu e adevărat nici asta? Și acolo zice ca se opun nu proprietarul ci părinții acestuia. As vrea sa ajut. Sigur, dacă ma minte se schimba situația.

gi-jane2 a scris:

Viza nu costa nimic. Nu zic ca va minte, poate e o neînțelegere.
Nu va aduce cine stie ce neplăceri, dar nu e tocmai corect ce vreti sa faceti.
Veti primi corespondenta sa, atat amenzile cat si impozitele lui , vin la adresă...eu nu as face asta.
Daca sta cu chirie cu contract legal, își poate face unde sta.

Se poate sa nu aibă contract legal de chirie și atunci, nu își poate face buletin fără acordul proprietarului.
Ca sa facă buletin de București unde sta cu chirie trebuie sa fie luat în spațiu. Nu e adevărat nici asta?

Asta da, e adevărat.

Cât despre bani, e posibil ca proprietarul să îi ceară ca să meargă cu el la Evidență. Am pățit asta cu primul proprietar la care a stat fiul meu în studenție - ce-i drept, a cerut ”doar” 100 pentru viză de reședință pe trei luni. 2.000 mi se pare exagerare maximă, totuși. Nu cred că i se cere atât de mult.
Mulțumesc, am sa verific. Sunt cât de cât edificat.

Manuela Rășină a scris:

Ca sa facă buletin de București unde sta cu chirie trebuie sa fie luat în spațiu. Nu e adevărat nici asta?

Asta da, e adevărat.

Cât despre bani, e posibil ca proprietarul să îi ceară ca să meargă cu el la Evidență. Am pățit asta cu primul proprietar la care a stat fiul meu în studenție - ce-i drept, a cerut ”doar” 100 pentru viză de reședință pe trei luni. 2.000 mi se pare exagerare maximă, totuși. Nu cred că i se cere atât de mult.

Alte discuții în legătură

Viza de flotant student Alexandru9314 Alexandru9314 Deci problema sta in felul urmator, intre 01.10.2014 si 31.07.2015 am stat la camin si am avut viza de flotant pe spatele buletinului. In continuare stau in ... (vezi toată discuția)
Situatie complicata de luare in spatiu Fedayna Fedayna Situatie de luare in spatiu Buna ziua, Am o proprietate in care am lasat pe cineva sa locuiasca ca sa aiba grija de casa, fara chirie. Persoana ... (vezi toată discuția)
Flotant posibil in timpul succesiunii? Ioana B1980 Ioana B1980 Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta cu o informatie. Locuiesc in chirie, iar proprietarul apartamentului a murit. Flotantul mi-a expirat intre timp. Sotia ... (vezi toată discuția)