Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara întrebarea mea este dacă locuiesc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara întrebarea mea este dacă locuiesc într-un imobil ...

Bună seara întrebarea mea este dacă locuiesc într-un imobil din anul 2002 care este format din două apartamente la parter și o locuință la mansardă.O persoană care a intrat în posesie doar anul acesta 2023 și a ocupat podul locuinței noastre fără drept.Sunt trei poduri împărțite prin pereți despărțit prin pereți de lemn, ce-l care a cumpărat mansarda a ocupat toate trei poduri,ce trebuie să fac îmi recuperez podul?
Il aveti în proprietate pe acte?
Am un contract de vânzare cumpărare în cai scrie camera+ bucătărie+ camera de alimente , total suprafață de 50 m pătrați.nu scrie poduri la nimeni pe contract.cele trei poduri sunt divizate cu pereți din bârne de lemn.eu locuiesc și am în posesie imobilul din 2002 și cel de la mansardă numai de anul acesta a intrat în posesie cumpărând mansarda cu acte scrise de mână cu martori.Persoana respectivă a ocupat toate trei poduri ale locuinței ce este de făcut sat părăsească podul locuinței mele.

gicaursulescu96@gmail.com a scris:

Bună seara întrebarea mea este dacă locuiesc într-un imobil din anul 2002 care este format din două apartamente la parter și o locuință la mansardă.O persoană care a intrat în posesie doar anul acesta 2023 și a ocupat podul locuinței noastre fără drept.Sunt trei poduri împărțite prin pereți despărțit prin pereți de lemn, ce-l care a cumpărat mansarda a ocupat toate trei poduri,ce trebuie să fac îmi recuperez podul?

Ca foloseati podul nu e ca și cum îl aveati în proprietate, vecinii ce zic?
Mergeti cu actele la un avocat.