Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua ,Ce lege reglementează asociațiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua ,Ce lege reglementează asociațiile de locatari din ...

Bună ziua ,Ce lege reglementează asociațiile de locatari din blocuri ?Mulțumesc
Legea nr. 196 din 20 iulie 2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor
[ link extern ]

Legea locuinței nr.114/1996 prevedea, la art. 7 din Anexa nr. 2, că asociațiile de locatari din clădirile cu mai multe apartamente aflate în proprietate privată sau mixtă, inclusiv ca urmare a aplicării prevederilor Decretului-lege nr. 61/1990 și ale Legii nr. 85/1992, se vor transforma în asociații de proprietari.