avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi autor la o garsonieră în regim turistic
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi autor la o garsonieră în regim turistic

Bună ziua!
Sunt o persoană fizică (nu PFA) și am o garsonieră închiriată în regim turistic. Am obținut certificatul de clasificare.
Tocmai am primit un email de la UPFAR-ARGOA că este necesar să primesc licențiere pentru drepturi de autor de la cinci asociații. Pentru că în garsonieră se află un televizor.
Care ar fi soluția pentru a evita plata, în afară de a renunța la televizor?
M-am gândit la urmatoarele variante:
-să desființez abonamentul la tv prin cablu (DIGI)
-să dezactivez modulul de recepție a semnalului tv terestru (cu firmă de reparații electronice, cu factură)
-să instalez un Chromecast și să fac un abonament la Netflix
În acest mod turiștii vor avea acces DOAR la Netflix pe televizor.
Este suficient dpdv legal să iau toate aceste măsuri pentru a nu fi obligat să plătesc drepturi de autor? Există o altă soluție? Dacă sunt persoană fizică am nevoie să obțin licență?
Vă mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Ucmr-ada sau upfar-argoa alin1982 alin1982 Buna, Detin o pensiune turistica in care avem doar televizoare(fara alte mijloace de difuzare), pentru care se plateste taxa radio-tv la electrica, abonament ... (vezi toată discuția)
Autorizaþie de licenþã neexclusivã cu upfar-argoa iuliurs iuliurs Buna ziua, Am primit in zilele trecute o somatie din partea UPFAR-ARGOA sa inchei un contract cu ei si plata sumelor restante pe 3 ani pentru redifuzarea ... (vezi toată discuția)
Taxe drepturi de autor Budai_i Budai_i Buna ziua, Deoarece pentru un televizor instalat intr-un restaurant cu suprafata de 110 mp se percep mai multe taxe cu privire la drepturile de autor va ... (vezi toată discuția)