avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile concediu odihna Conform art.16 ,alin.6 din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile concediu odihna Conform art.16 ,alin.6 din Codul muncii concediul fara plata si absentele nemotivate se scad din vechimea in munca si afecteaza zilele de concediu aferente acelui an.Ma puteti ajuta cu un mod de calcul al zilelor ce se scad din

Calcul zile concediu odihna
Conform art.16 ,alin.6 din Codul muncii concediul fara plata si absentele nemotivate se scad din vechimea in munca si afecteaza zilele de concediu aferente acelui an.Ma puteti ajuta cu un mod de calcul al zilelor ce se scad din totalul zilelor de concediu de odihna din cauza concediului fara plata?
Mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 12 Decembrie 2023
S_GABYTA_80, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 02:55, 13 Decembrie 2023
Uitati un exemplu:
Numar zile de CO stipulat in c.i.m. : 24 zile lucratoare
Concediu fara plata in decursul unui an calendaristic/ absente nemotivate : O luna de zile

Numar zile de CO aferente unei luni : 24 ; 12 = 2 zile lucratoare /luna
Numar luni lucrate : 12 - 1 = 11 luni

Numar zile de CO aferente acelui an : 2 x 11 = 22 de zile lucratoare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate, afectarea co rusualexandra rusualexandra Daca in cursul anului un salariat a avut 5 absente nemotivate se scad si din concediu de odihna (adica 21-5 = 16 zile de CO). (vezi toată discuția)
Concediu de odihna irumes irumes Am un salariat care de la inceputul anului a muncit (pontat ) 9 zile, dupa care a efectuat concediul de odihna 31 de zile din 36 cate are dreptul pentru un an, ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna in cazul demisiei andreea elena andreea elena doresc sa-mi dau demisia.nu stiu exact cum e cu concediul.am avut concediu de odihna toata luna august.daca incep din ianuarie,februarie in alta parte cate ... (vezi toată discuția)