Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile concediu odihna Conform art.16 ,alin.6 din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile concediu odihna Conform art.16 ,alin.6 din Codul muncii concediul fara plata si absentele nemotivate se scad din vechimea in munca si afecteaza zilele de concediu aferente acelui an.Ma puteti ajuta cu un mod de calcul al zilelor ce se scad din

Calcul zile concediu odihna
Conform art.16 ,alin.6 din Codul muncii concediul fara plata si absentele nemotivate se scad din vechimea in munca si afecteaza zilele de concediu aferente acelui an.Ma puteti ajuta cu un mod de calcul al zilelor ce se scad din totalul zilelor de concediu de odihna din cauza concediului fara plata?
Mulțumesc
S_GABYTA_80, utilizator
Uitati un exemplu:
Numar zile de CO stipulat in c.i.m. : 24 zile lucratoare
Concediu fara plata in decursul unui an calendaristic/ absente nemotivate : O luna de zile

Numar zile de CO aferente unei luni : 24 ; 12 = 2 zile lucratoare /luna
Numar luni lucrate : 12 - 1 = 11 luni

Numar zile de CO aferente acelui an : 2 x 11 = 22 de zile lucratoare