avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna o nelamurire am tata decedat luna aceasta , avea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna o nelamurire am tata decedat luna aceasta , avea pensie ...

buna o nelamurire am tata decedat luna aceasta , avea pensie 3400, mama vrea sa ia jumate dupa el ca are drept si ea fiind pensionara si are pensia ei doar ca este mai mica ca jumatea lui, intrrebare in luna ianuarie va lua tot jumate din 3400 sau se va indexa cu 13,8 si a lua jumate din ce rezulta
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:12, 13 Decembrie 2023
se va indexa si pensia de urmas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la o parte din pensia celui decedat Maria.g Maria.g Tatal meu a decedat in ianuarie fiind pensionar de stat cu o pensie de 800 lei.as vrea sa stiu daca mama mea(care in prezent are o pensie CAP de 370 lei) are ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas Roxana Craciun Roxana Craciun Buna ziua! Mama era pensionara si, in urma cu o luna a decedat. Poate tata, pensionar la randu-i , sa primeasca pensie de urmas? El s-a adresat casei de pensii ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas ileana3 ileana3 Buna seara! Tatal meu a decedat acum 6 saptamani. Mentionez ca tata a fost pensionar, la fel este si mama dar pensia ei este mai mica (depaseste cu putin ... (vezi toată discuția)