Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cumpărar o firma cu activitate, neplatitoare tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cumpărar o firma cu activitate, neplatitoare tva

Bună ziua,
Se poate cumpăra o firma cu activitate, neplatitoare de TVA pentru achiziția unui autovehicul în leasing?
Deci, pot prelua un autovehicul în leasing pe firma pe care urmează sa o preiau/cumpar?
Mulțumesc anticipat.
Aradu22, utilizator
Mai intai trebuie sa detineti firma cumparata pe numele dvs.
Deci sa înțeleg ca eu astăzi dacă vreau sa cumpăr firma Dvs. (Fiind una cu activitate) o sa pot achizitiona o utilitara în leasing, nu?

POPA GHEORGHE a scris:

Mai intai trebuie sa detineti firma cumparata pe numele dvs.

Cumpararea firmei de catre dvs. se inregistreaza la Registrul comertului, dar si la ANAF, noul proprietar. Mai sunt si conditii financiare acceptate de catre ANAF dupa ce aveti activitate si venituri.