Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna seara,care este forma de organizare potrivită ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna seara,care este forma de organizare potrivită pentru vânzarea ...

Buna seara,care este forma de organizare potrivită pentru vânzarea legumelor din grădina proprie ? Menționez ca vânzarea trebuie realizată prin factura/bon fiscal pe baza de contract cu o asociație. Mulțumesc anticipat
Certificatul de producător, actul doveditor în baza căruia producătorii agricoli persoane fizice puteau să îşi vândă produsele pe tarabele din pieţe, târguri şi oboare.

Lege nr. 145 din 21 octombrie 2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieței produselor din sectorul agricol
[ link extern ]

OUG 28/1999 prevede ca, comerțul ocazional cu produse agricole din producție proprie efectuat de către producătorii agricoli individuali, autorizați în condițiile legii, în piețe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate este exceptat de la obligația de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
Un pfa dacă trebuie sa vindeți ceea ce produceti cu factura.