Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara, în cazul unei datorii mai vechi de 3 ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara, în cazul unei datorii mai vechi de 3 ani la plata ...

Bună seara ,în cazul unei datorii mai vechi de 3 ani la plata cheltuielilor de întreținere ,intervine prescrierea ...
Întrebarea mea este ,prescrierea intervine ptr întreaga sumă sau doar ptr penalizările datorate
Datoriile mai vechi de 3 ani se prescriu! baza legala e Codul Civil. Art. 2.503
(1) Odată cu stingerea dreptului la acţiune privind un drept principal, se stinge şi dreptul la acţiune privind drepturile accesorii, afară de cazul în care prin lege s-ar dispune altfel.
(2) În cazul în care un debitor este obligat la prestaţii succesive, dreptul la acţiune cu privire la fiecare dintre aceste prestaţii se stinge printr-o prescripţie deosebită, chiar dacă debitorul continuă să execute una sau alta dintre prestaţiile datorate.

Cu alte cuvinte, in cazul prestatiilor succesive (intretinerea in cazul dv.) odata cu debitul principal se prescriu si penalitatile aferente. Mergeti in instanta cu o actiune in constatarea prescriptiei pentru ca numai o instanta de judecata poate constata prescriptia si va emite o hotarare in acest sens, hotarare care reprezinta baza legala pentru care debitele prescrise se storneaza din contabilitate.

Atentie insa, daca va apucati sa achitati de buna voie debitele prescrise, nu mai puteti sa cereti returnarea banilor pe motivul prescriptiei!!

timpuriu a scris:

Bună seara ,în cazul unei datorii mai vechi de 3 ani la plata cheltuielilor de întreținere ,intervine prescrierea ...
Întrebarea mea este ,prescrierea intervine ptr întreaga sumă sau doar ptr penalizările datorate

Lumyna, utilizator