Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se recalculeaza pensia? O decizie de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se recalculeaza pensia? O decizie de pensionare are urmatoarele date ...

Recalculare pensie
O decizie de pensionare are urmatoarele date rotunjite.
1. varsta la data pensionarii = varsta standard de pensionare = 64 ani, 4 luni
2. stagiu complet de cotizare din lege in sistem public 33, 66667 ani.
3. stagiu total de cotizare realizat = 46,75 ani
3.1 in conditii normale = 29 ani, 5 luni
3.2 in gr II, legea 3/1977 =8 ani, 1 luna
3.3 stagiu aferent grupa =2 ani
3.4 perioade asimilate =7 ani, 2 luni
4. numar total de puncte realizate = 82
4.1 puncte realizate in sistemul public - conditii normale = 63,5
4.2 puncte corespunzatoare pensiei suplimentare = 6,5
4.3 puncte suplimentare pentru grupa de munca = 3,5
4.4 puncte suplimentare din indice de corectie =8
5. punctaj mediu anual = 2,44 din care aferent indice de corectie = 0,24
Dupa recalculare, care va fi numarul de puncte al pensionarului? Multumesc
Se mai adaugă încă 8,75 puncte de stabilitate.
Multumesc, spuneti ca pensionarul va avea 82+8,75= 92,5 puncte. Rationamentul meu era ca se scad cele 8 puncte rezultate din indicele de corectie de 1,12 si raman 82-8=74 puncte. La acestea se adauga punctele de stabilitate pentru anii adunati din stagiul de cotizare contributiv de la punctele 3.1+3.2+3.3, adica pentru 29/5+8/1+2=39,5 ani, nu si pentru perioade asimilate. Punctele de stabilitate sunt pentru ce se depaseste 25 ani stagiu contributiv adica 19,5 ani, 5x0,5+5x0,75+4,5x1=11,25. Total dupa recalculare ar fi 74+11,25=85,25 puncte. Pensionarul meu nu se bucura in plus inca si mai asteapta inca un comentariu de la dvs. Va multumeste oricum, pentru ca asteptarea lui este mai mica.
Cred ca am prins calculul dvs. Punctele de stabilitate se aplica pentru stagiul de cotizare contributiv de la 3.1+3.2=37,5 ani de unde rezulta cele 8,75 puncte de stabilitate. Imi mentin parerea ca se scad punctele rezultate din aplicarea indicelelui de corectie si la cele 74 puncte se va adauga 8,75 puncte. Numarul de puncte dupa recalculare va fi de 82,5.
Intr-adevar , pensionarul respectiv are 74 puncte de pensie , si va avea in plus 8,75 puncte de stabilitate . Total , 82,5 . Dispar punctele suplimentare aduse de indicele de corectie .
Deci punctajul este cu 0,75 puncte mai mare decat cel actual, 82,75 nu 82,5 cum gresit am adunat eu 74+8,75. Va urmaresc pe amandoi si aveti cele mai documentate raspunsuri. Pot spune linistit sa traim pana in septembrie 2024! La multi ani!