avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua formula de calcul din legea 360/2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua formula de calcul din legea 360/2023

Buna ziua,
As dori sa știu daca art.88 din legea 360/2023 se aplica si pentru persoanele care sunt deja pensionate la data intrării in vigoare a noii legi.
Este vorba despre persoanele care au lucrat in grupele superioare de munca si care beneficiază de un număr suplimentar de puncte. Potrivit legii 263 /2010, in prezent, se adăuga 25% sau 50% la punctajul lunar iar potrivit legii 360/2023 se vor adăuga 0,25 respectiv 0,5 puncte pentru fiecare luna.
Totuși , potrivit art. 144 din noua lege , pensiile stabilite potrivit legislațiilor anterioare devin pensii in înțelesul noii legi si ar însemna ca art.88 sa nu se aplice retroactiv. Probabil , normele metodologice vor detalia modul de recalculare al pensiilor aflate deja in plata.
Mulțumesc pentru răspuns.
Ultima modificare: Vineri, 22 Decembrie 2023
Marioni, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:08, 22 Decembrie 2023
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prevederile art.88 din legea 360/2023 se vor aplica doar celor ce-si vor deschide drepturile pe aceasta lege.Dupa 01/09/2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)
Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ... c  a c a Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru ... (vezi toată discuția)
Noua lege a pensiilor si recalcularea pensiilor aflate in plata IBH IBH Pentru persoanele care au beneficiat de grupa de munca, noua recalculare ii dezavantajeaza pe cei cu punctaj mediu lunar mai mare decat 1, deoarece la acel ... (vezi toată discuția)