Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dilemă decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dilemă decizie pensionare

Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speță:
Pe data de 18.12.2023 am depus dosarul de pensionare pt limita de varsta la casa de pensii iar pe 22.12.2023 am fost anuntat ca s-a aprobat,iar decizia o voi primi prin posta,totodata aceasta fiind comunicata si angajatorului de catre casa de pensii.
Angajatorul plateste o.prima de iesire la pensie persoanelor care ies la pensie anul acesta (de la anul nu se mai plateste din cauza lipsei de fonduri).
Practic eu cand am.devenit.pensionar?La data depunerii dosarului la casa de pensii sau la data la care va inceta C.I.M-ul?Daca C.I.M-ul va inceta in ianuarie 2024 ma voi mai incadra la aceasta primă?
In Contractul Colectiv de Muncă scrie citez"Persoana care iese la pensie beneficiaza de prima......"-aceasta este fraza din CCM.
In cazul in care CIM-ul va inceta in ianuarie 2024 voi mai primi marirea data de stat de 13.8% ?
Astept cu interes raspunsul dvs!
La data de 18.12.2023 este incetarea c.i.m. si, totodata, potrivit Deciziei de pensionare aveti calitatea de pensionar.

C.i.m. nu poate inceta in ianuarie , el a incetat de drept la 18.12.2023..orice ati dori dvs sau angajatorul.

Vi se aplica prevederile c.c.m. , astfel veti primi acea prima .... fiind pensionar din Decembrie 2023, in ianuaie 2024 vi se va mari pensie cu 13.8%.
Multumesc!

Art 56 lit c) din codul muncii spune urmatoareale despre Incetarea C.I.M:
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare.
Aceasta "comunicare a deciziei" se refera la comunicarea din partea Casei de Pensii sau eu trebuie sa comunic angajatorului decizia?Fiindca dupa.cum spune articolul,reise ca CIM inceteaza in momenntul acestei "comunicari".

Cornel Vasile a scris:

La data de 18.12.2023 este incetarea c.i.m. si, totodata, potrivit Deciziei de pensionare aveti calitatea de pensionar.

C.i.m. nu poate inceta in ianuarie , el a incetat de drept la 18.12.2023..orice ati dori dvs sau angajatorul.

Vi se aplica prevederile c.c.m. , astfel veti primi acea prima .... fiind pensionar din Decembrie 2023, in ianuaie 2024 vi se va mari pensie cu 13.8%.

Nu scrie ca la comunicare in cazul penionarii la limita de varsta, ci la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

In termen de 5 zile de la data emiterii, casa teritorială de pensii emitentă comunică angajatorului o informare cu privire la emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipată, anticipată parțială sau de invaliditate. Informarea va cuprinde numele și prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum și data emiterii acesteia.
Mulțumesc!
Deci,orice ar fi si oricand as face cererea pt incetarea C.I.M,CIM-ul meu va inceta obligatoriu la 18.12?
Cornel Vasile a scris:

Nu scrie ca la comunicare in cazul penionarii la limita de varsta, ci la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

In termen de 5 zile de la data emiterii, casa teritorială de pensii emitentă comunică angajatorului o informare cu privire la emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipată, anticipată parțială sau de invaliditate. Informarea va cuprinde numele și prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum și data emiterii acesteia.

Am omis sa scriu in intrebarea principala ca este vorba despre iesire la.pensie la limita de varsta cu diminuarea varstei de pensionare.In aceste conditii care ar fi rasp pt intrebarea de mai sus?

Manuela Rășină, administrator