avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajare dupa pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajare dupa pensionare

Buna ziua. Directorul adj., economist, iese la pensie, la limita de varsta. Dupa aceasta, daca doreste sa-si continue activitatea, poate fi reangajat cu un nou CIM tot ca dir. adj., sau doar ca economist? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:32, 20 Septembrie 2013
Poate fi reangajat in orice functie doreste angajatorul ...
In luna septembrie am primit instiintarea (la unitate) de la Casa de pensii privind pensionarea mea pentru limita de varsta, incepand cu luna iunie. Am ramas angajata in continuare.
Trebuie desfacut CIM si incheiat un nou CIM ca pensionar , si raportat in revisal. Dar cu ce data? Pot raporta acum pe luna iunie? Nu se poate face un act aditional?
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
...

2. Asadar trebuia ca angajatorul sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta si apoi sa va incheie un alt CIM, ci aceeasi data.

3. Daca nu a facut-o la timp macar sa o faca acum.

4. Si incetarea actualului CIM si incheierea unuia nou se vor inregistra in Revisal.
Normal trebuia incetat c.i.m. la data indeplinirii conditiilor de pensionare si apoi incheiat un alt contract individual de munca.

Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
...
Vai de mine! Ce pot face acum? Daca desfacem cu 1 iunie si incheiem alt contract cu 2 iunie si raportez acum ce sanctiune voi primi?

Alte discuții în legătură

Incetarea contractului de munca in cazul pensionarii gluten gluten Pentru pensie limita de varsta ,contractul de munca inceteaza de drept ca si la pensie anticipata si pensie de boala? Se face decizie de propunere la pensie ... (vezi toată discuția)
Perioada pina la venirea deciziei de pensionare Doina Halmen Doina Halmen angajat care intruneste conditiile de pensionare pentru limita de virsta ce calitate are pina la primirea deciziei de pensionare9poate dura si 3 luni ) ? (vezi toată discuția)
Conventie ajofm-decizie pensionare limia de varsta-concediu medical Herra_ Herra_ Buna dimineata! Am o speta mai delicata. 1. Am primit in 03.06.2015 decizia de pensionare a unui salariat (pensie pentru limita de varsta) salariat pentru ... (vezi toată discuția)