Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Dacă o persoana e proprietar al unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Dacă o persoana e proprietar al unui imobil cumpărat ...

Bună ziua,
Dacă o persoana e proprietar al unui imobil cumpărat înainte de căsătorie și între timp divorțează iar fostul sot nu a cerut parte din locuința doar din autoturismul care a fost bun comun, cât timp de la divorț poate cere parte si cat e,în cazul în care se răzgândește între timp.multumesc
Nu are motiv sa se razgandeasca , proprietatile detinute inainte de casatorie sunt bunuri proprii si nu intra la partaj .
La partaj se împart doar bunurile comune, deci masina. Poate cere partajul oricând, e imprescriptibila acțiunea. Bine, masina se devalorizează, strica, poate ajunge fier vechi și nu mai merita sa ceara partajul.
Daca a investit în casa, are un drept de creanta( are drept sa pretinda niște bani), ăsta ( dreptul de creanta) trebuie cerut în termen de maxim 3 ani de la divort, altfel, acțiunea se prescrie.
gi-jane2, moderator
Fostul sot nu a investit bani în apartament și au trecut 3 ani de la divort.multumesc

gi-jane2 a scris:

La partaj se împart doar bunurile comune, deci masina. Poate cere partajul oricând, e imprescriptibila acțiunea. Bine, masina se devalorizează, strica, poate ajunge fier vechi și nu mai merita sa ceara partajul.
Daca a investit în casa, are un drept de creanta( are drept sa pretinda niște bani), ăsta ( dreptul de creanta) trebuie cerut în termen de maxim 3 ani de la divort, altfel, acțiunea se prescrie.

casa nu se bun comun ca sa il impartiti si nici nu mai poate emite pretentii pt ce crede el ca a cheltuit cu casa dvs.
gi-jane2, moderator