avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Dacă o persoana e proprietar al unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Dacă o persoana e proprietar al unui imobil cumpărat ...

Bună ziua,
Dacă o persoana e proprietar al unui imobil cumpărat înainte de căsătorie și între timp divorțează iar fostul sot nu a cerut parte din locuința doar din autoturismul care a fost bun comun, cât timp de la divorț poate cere parte si cat e,în cazul în care se răzgândește între timp.multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:13, 28 Decembrie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are motiv sa se razgandeasca , proprietatile detinute inainte de casatorie sunt bunuri proprii si nu intra la partaj .
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La partaj se împart doar bunurile comune, deci masina. Poate cere partajul oricând, e imprescriptibila acțiunea. Bine, masina se devalorizează, strica, poate ajunge fier vechi și nu mai merita sa ceara partajul.
Daca a investit în casa, are un drept de creanta( are drept sa pretinda niște bani), ăsta ( dreptul de creanta) trebuie cerut în termen de maxim 3 ani de la divort, altfel, acțiunea se prescrie.
Ultima modificare: Joi, 28 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator
Fostul sot nu a investit bani în apartament și au trecut 3 ani de la divort.multumesc

gi-jane2 a scris:

La partaj se împart doar bunurile comune, deci masina. Poate cere partajul oricând, e imprescriptibila acțiunea. Bine, masina se devalorizează, strica, poate ajunge fier vechi și nu mai merita sa ceara partajul.
Daca a investit în casa, are un drept de creanta( are drept sa pretinda niște bani), ăsta ( dreptul de creanta) trebuie cerut în termen de maxim 3 ani de la divort, altfel, acțiunea se prescrie.

casa nu se bun comun ca sa il impartiti si nici nu mai poate emite pretentii pt ce crede el ca a cheltuit cu casa dvs.
Ultima modificare: Joi, 28 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort - partaj ice21 ice21 Buna ziua! Ma numesc Luca si va rog sa ma lamuriti in cateva probleme. M-am casatorit civil in Italia in noiembrie 2004 cu o persoana de cetatenie ro. In 2006 ... (vezi toată discuția)
Partaj elenagliga elenagliga am divortat in urma cu doi ani. vreau sa stiu in ce perioada de timp fostul sot poate cere partaj asupra bunerilor comune pe care le-am dobandit in timpul ... (vezi toată discuția)
Partajul sotilor este prescriptibil? Cristianna Cristianna Buna seara!Stiam ca actiunea in partaj nu se prescrie.Avem o ruda care a divortat si i-a spus cineva ca daca nu actioneaza in 3 ani i se va prescrie acest ... (vezi toată discuția)