Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... sporuri luate în calcul la recalcularea din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

sporuri luate în calcul la recalcularea din septembrie 2024. .Noua lege a pensiilor.

Bună ziua!
Sunteți amabil să-mi spuneți-am lucrat la 3 schimburi, în petrochimie, la Lukoil, fostul Petrotel, pentru recalcularea pensiei( sunt născut în 9 iulie 1954,și am ieșit la pensie pentru limită de vârstă în toamna lui 2019) având în vedere noua lege a pensiilor, care intra în vigoare la 1 septembrie 20244:
1.sporul de noapte este un spor permanent sau nepermanent?
2.Dar sporul de toxicitate?
3.Dar sporul de pericol?
Mi se pare că mai este un spor, dar nu mai știu care…
Vă mulțumesc frumos.
Depuneti la CJP adeverinta emisa de angajator cu toate veniturile, inclusiv sporurile, emisa de angajator conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011
In legislatie nu exista o definitie a sporurilor cu caracter permanent. .. În funcție de durata și de condițiile în care sunt acordate aceste sporuri, există două tipuri de sporuri salariale: cu caracter permanent sau temporar .

Sporurile cu caracter permanent sunt prevăzute în lege și în contractul de muncă (individual sau colectiv), fiind acordate pe toată perioada de lucru a angajatului.