avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La Multi Ani ! Ref.recalculare pensii cu 1 Septembrie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La Multi Ani ! Ref.recalculare pensii cu 1 Septembrie 2024, Data ...

La Multi Ani !
Ref.recalculare pensii cu 1 Septembrie 2024,
Data de 1.09.2024, ce înseamnă, cu aceasta dată intra in plata pensiile noi recalculate?sau incep sa fie recalculate pensiile și se vor plăti când va fi gata recalcularea?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:09, 1 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La 01/09/2024 vor fi deja recalculate și vor intra în plată.
Si - totusi - exista art. 155 , care stabileste un termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a Legii , pentru recalcularea pensiilor prin valorificarea veniturilor suplimentare , a sporurilor nepermanente , etc. Aceste diferente se acorda incepand cu 01.09.2024 , dar in plata cred ca vor intra pe masura ce se fac calculele , in interiorul celor 6 luni . E doar opinia mea ...
Mulțumesc pentru răspuns și promptitudine!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Recalcularea de la art.155 se va face pentru stagiul adaugat(sporuri nepermanete pentru care s-a retinut si platit CAS)..
Adica pentru punctele ce se vor aduga celor aflate deja in plata la 01/09/2024.
Plata punctelor pentru stagiul adaugat se va face tot incepand cu 01/09/2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, În lg.360/2023 la dispoziții generale în art. ... tiberiu1001 tiberiu1001 Bună ziua, În Lg.360/2023 la Dispoziții generale în art. 15 ( 2 - 3 ) scrie ca pentru grupe/condiții de munca se acorda perioade suplimentare la vechime ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am iesit la pensie in anul 2004 gr 1 zona miniera (limita ... Ovidiu4324 Ovidiu4324 buna ziua, Am iesit la pensie in anul 2004 gr 1 zona miniera(limita de vararsta 20 ani). Am cerut recalcularea pensiei catre casa judeteana de pensii iar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ... ianculescu_g ianculescu_g Buna ziua. Pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ani. Locuiesc in Ploiesti de peste 30 de ani (zona cu risc de poluare). Am o vechime in munca de ... (vezi toată discuția)