Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La Multi Ani ! Ref.recalculare pensii cu 1 Septembrie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La Multi Ani ! Ref.recalculare pensii cu 1 Septembrie 2024, Data ...

La Multi Ani !
Ref.recalculare pensii cu 1 Septembrie 2024,
Data de 1.09.2024, ce înseamnă, cu aceasta dată intra in plata pensiile noi recalculate?sau incep sa fie recalculate pensiile și se vor plăti când va fi gata recalcularea?
Mulțumesc!
La 01/09/2024 vor fi deja recalculate și vor intra în plată.
Si - totusi - exista art. 155 , care stabileste un termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a Legii , pentru recalcularea pensiilor prin valorificarea veniturilor suplimentare , a sporurilor nepermanente , etc. Aceste diferente se acorda incepand cu 01.09.2024 , dar in plata cred ca vor intra pe masura ce se fac calculele , in interiorul celor 6 luni . E doar opinia mea ...
Mulțumesc pentru răspuns și promptitudine!
Recalcularea de la art.155 se va face pentru stagiul adaugat(sporuri nepermanete pentru care s-a retinut si platit CAS)..
Adica pentru punctele ce se vor aduga celor aflate deja in plata la 01/09/2024.
Plata punctelor pentru stagiul adaugat se va face tot incepand cu 01/09/2024.