Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Vă rog să mă ajutați într-o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Vă rog să mă ajutați într-o problemă: în luna ...

Bună ziua, Vă rog să mă ajutați într-o problemă: în luna decembrie am avut ore lucrate suplimentar peste normă iar luna aceasta mi s-a spus că s-au tăiat acele ore, s-au șters semnăturile din condica urmând să mi se dea liber în luna ianuarie dar, să semnez condica în zilele în care sunt liberă. Sunt conștientă de ilegalitățile care se fac și vreau sa știu cu ce sa încep pentru a-mi cere drepturile! Mulțumesc frumos!
1. Plata orelor suplimentare nu se face cum doreste un salariat , ci potrivit Codului Muncii.

2. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

3. In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut mai sus in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

4. Puteti sesiza ITM-ul/Politia pentru neregulile respective.