Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA E-factura pentru facturarea clientilor din afara ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

E-factura pentru facturarea clientilor din afara Romaniei?

Trebuie sa transmit facturile prin E-factura daca factureaz o entitate din afara Romaniei? Mentionez ca serviciile prestate sunt de tip contabilitate, HR, Suport. (emitere/inregistrare facturi, colectare, pregatire/verificare contracte, initializare plati, servicii suport)
e din UE sau non UE ? daca e din UE va da un cod valid de TVA acea entitate ?
Este non UE. Mai exact Hong Kong.
locul prestarii cf Codului fiscal e la sediul beneficiarului , deci nu trebuie
Multumesc pentru raspuns!
Mai avem o situatie. 1. Daca clientul este din UE si ne furnizeaza un cod valid de TVA din acea tara din UE (nu cod de TVA din Romania) trebuie sa emitem factura prin sistemul Efactura? 2. Dar in situatia in care un partener din UE cu cod valid de TVA din acea tara din UE emite catre o societate din Ro inregistrata in scop de TVA in Ro o factura de prestari servicii, este obligata vreuna din companii sa trimita factura prin sistemul Efactura?