avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se mai calculează procente ptr gr 2 și gr 1 după ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se mai calculează procente ptr gr 2 și gr 1 după legea din ...

Se mai calculează procente ptr gr 2 și gr 1 după legea din septembrie la pct de pensie
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 21:59, 15 Ianuarie 2024
Sunteti pensionar ?
Sau, viitor pensionar pe noua lege ?
Ies la pensie în 2027 am 13 ani gr 1 se mai iau în considerare 0.50 pct la punctaj

Carp Mircea a scris:

Sunteti pensionar ?
Sau, viitor pensionar pe noua lege ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Se acorda 0,5 puncte luna/an, in loc de 50% majorare de punctaj.
Este calcul corect 40 pct contributivitate +7.8 gr 1 +11.5pct stabilitate =59
.3 pct total
Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 15 Ianuarie 2024
Crysty68, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este calculul d-voasta in baza datelor pe care le aveti, si noi nu.

Alte discuții în legătură

Buna ziua am si eu o intrebare:daca stie cineva,am: total puncte ... yonica09 yonica09 Buna ziua am si eu o intrebare:Daca stie cineva,am: total puncte 59,21808,.din care,.51,61734 conditii normale de munca,.2,90123 pensie suplimentara(anterior ... (vezi toată discuția)
Conform noi legi a pensiilor inteleg ca un pensionar care a cotizat ... fildiroiu_nicolae@yahoo.com fildiroiu_nicolae@yahoo.com Conform noi legi a pensiilor inteleg ca un pensionar care a cotizat efectiv 35 ani fara grupe de munca primeste o crestere a pensiei in functie de ... (vezi toată discuția)
Punctele lunare si anuale pentru calculul pensiei badeadan badeadan ...am primit punctele lunare si anuale pentru pensie pe anul 2001 -2003;pentru anul 2001punctele lunare sint insumate pe 9 luni(aprilie-decembrie 2001 ,iar ... (vezi toată discuția)