avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CFP

Cum incadrati in conformitate cu prevederile LG 330/2009 , sporul pentru control financiar preventiv si indemnizatia care se acorda persoanei care lucreaza la urbanism
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 15:25, 3 Martie 2010
Indemnizatia pentru persoana cu responsabilitate in domeniul urbanismului si amenajarii teritoriului (echivalentul arhitelctului-sef la comune) nu se mai acorda. In locul ei, se va da o compensatie, conform OUG 1/2010.
In ceea ce priveste viza de CFP, face parte din sporurile lasate in afara salariului de baza, al caror total nu trebuie sa depaseasca 30% per angajat.
Kyandra a scris:

In ceea ce priveste viza de CFP, face parte din sporurile lasate in afara salariului de baza, al caror total nu trebuie sa depaseasca 30% per angajat.



Astazi, 02.03.2010 am fost chemat la DMPS privind corectarea unor sume din statul de personal, printre care si sporul CFP de 25% care initial a inscris in col. 17 "Sporuri ramase in afara salariului de baza", deoarece este acordat in baza OG 119/1999.
Indicatiile celor de la DMPS au fost ...sa-l introducem in col 14 "alte drepturi conf Lg. 330".?!?!?!
Ce au mai corectat a fost sporul de 15% urbanism care, initial a fost inscris in col 11 "Indemnizatie de conducere". Aici au facut urmatoarea mentiune... citez "acest spor pica", dar fara alte precizari. Dupa ce am mai studiat OG 1/2010 (din recomandarile de pe forum) am trecut suma sporului de urbanism pe sume compensatorii.
Intre timp ne-am mai lamurit si noi:) sporul de la urbanism nu pica...se face reincadrarea responsabilului cu urbanismul si amenajarea teritoriului in sef birou (conform art. 45 din legea 50/1991) si indemnizatia de conducere de 15% se include in salariul de bazaa:):)
Da...au considerat sporul de CFP ca inclus in procentul de 30% ramas in afara salariului de baza (legea 330 nu-l prevede expres).
Kyandra a scris:

Intre timp ne-am mai lamurit si noi:) sporul de la urbanism nu pica...se face reincadrarea responsabilului cu urbanismul si amenajarea teritoriului in sef birou (conform art. 45 din legea 50/1991) si indemnizatia de conducere de 15% se include in salariul de bazaa:):)
Da...au considerat sporul de CFP ca inclus in procentul de 30% ramas in afara salariului de baza (legea 330 nu-l prevede expres).

In legea nr.51/1991, spune clar ca vor fi desemnati responsabili cu urbanismul, functionari publici de conducere, deci, nu vad cum poti reincadra un functionar public de executie, pe o functie publica de conducere.... :)
Cu respect, "persoana cu responsabilitate in domeniul urbanismului si amenajarii teritoriului" ocupa o functie de conducere contractuala... (vedeti ca in OG 10/2008 este trecuta ca indemnizatie de conducere specifica, Anexa IV/2b)...de aceea se face reincadrarea ca sef birou personal contractual.

Alte discuții în legătură

Rencadrare conform legii 330/2009 corelia corelia Va rog sa-mi comunicati opinia dumneavoastra privind aplicarea Legii 330/2009 la reincadrare in cazul functiei publice de arhitect sef al comunei tinand cont ... (vezi toată discuția)
Responsabil urbanism deliuta deliuta Stie cineva, responsabilul cu urbanismul din cadrul unei primarii de comuna, se reinacadreaza ca,, sef de birou\" conform Legii 50/1991 republicata , cu modif. ... (vezi toată discuția)
Arhitect-sef in cadrul unei primarii a unei comune gheorghebataila gheorghebataila Exista posibilitatea de a fi angajat pe postul de Arhitect-sef, in cadrul unei primarii de comuna, fara a fi incadrat ca functionar public? Adica pe baza ... (vezi toată discuția)