Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CFP

Cum incadrati in conformitate cu prevederile LG 330/2009 , sporul pentru control financiar preventiv si indemnizatia care se acorda persoanei care lucreaza la urbanism
Indemnizatia pentru persoana cu responsabilitate in domeniul urbanismului si amenajarii teritoriului (echivalentul arhitelctului-sef la comune) nu se mai acorda. In locul ei, se va da o compensatie, conform OUG 1/2010.
In ceea ce priveste viza de CFP, face parte din sporurile lasate in afara salariului de baza, al caror total nu trebuie sa depaseasca 30% per angajat.
Kyandra a scris:

In ceea ce priveste viza de CFP, face parte din sporurile lasate in afara salariului de baza, al caror total nu trebuie sa depaseasca 30% per angajat.

Astazi, 02.03.2010 am fost chemat la DMPS privind corectarea unor sume din statul de personal, printre care si sporul CFP de 25% care initial a inscris in col. 17 "Sporuri ramase in afara salariului de baza", deoarece este acordat in baza OG 119/1999.
Indicatiile celor de la DMPS au fost ...sa-l introducem in col 14 "alte drepturi conf Lg. 330".?!?!?!
Ce au mai corectat a fost sporul de 15% urbanism care, initial a fost inscris in col 11 "Indemnizatie de conducere". Aici au facut urmatoarea mentiune... citez "acest spor pica", dar fara alte precizari. Dupa ce am mai studiat OG 1/2010 (din recomandarile de pe forum) am trecut suma sporului de urbanism pe sume compensatorii.
Intre timp ne-am mai lamurit si noi:) sporul de la urbanism nu pica...se face reincadrarea responsabilului cu urbanismul si amenajarea teritoriului in sef birou (conform art. 45 din legea 50/1991) si indemnizatia de conducere de 15% se include in salariul de bazaa:):)
Da...au considerat sporul de CFP ca inclus in procentul de 30% ramas in afara salariului de baza (legea 330 nu-l prevede expres).
Kyandra a scris:

Intre timp ne-am mai lamurit si noi:) sporul de la urbanism nu pica...se face reincadrarea responsabilului cu urbanismul si amenajarea teritoriului in sef birou (conform art. 45 din legea 50/1991) si indemnizatia de conducere de 15% se include in salariul de bazaa:):)
Da...au considerat sporul de CFP ca inclus in procentul de 30% ramas in afara salariului de baza (legea 330 nu-l prevede expres).

In legea nr.51/1991, spune clar ca vor fi desemnati responsabili cu urbanismul, functionari publici de conducere, deci, nu vad cum poti reincadra un functionar public de executie, pe o functie publica de conducere.... :)
Cu respect, "persoana cu responsabilitate in domeniul urbanismului si amenajarii teritoriului" ocupa o functie de conducere contractuala... (vedeti ca in OG 10/2008 este trecuta ca indemnizatie de conducere specifica, Anexa IV/2b)...de aceea se face reincadrarea ca sef birou personal contractual.