Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... \"Sumele suportate de angajatori pentru plasarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

"Sumele suportate de angajatori pentru plasarea copiilor angajaţilor ...

"Sumele suportate de angajatori pentru plasarea copiilor angajaţilor proprii în unități de educație timpurie, potrivit legii, nu vor fi incluse în baza de calcul a impozitului pe venit și a contribuțiilor sociale în limita a 1.500 lei/lună pentru fiecare copil, cu condiția încadrării în plafonul lunar de cel mult 33% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat. Suma se acordă unui singur părinte, la un singur angajator, prin prezentarea unei declarații pe propria răspundere. În situaţia în care desfăşoară activitate la mai mulți angajatori, angajatul are obligaţia să declare că nu beneficiază de astfel de plăți de la un alt angajator. " din OUG 115/2023.
Intrebarea este cum se aplica ?
In situația în care desfășoară activitate la mai mulți angajatori, angajatul are obligația să declare că nu beneficiază de astfel de plăți de la un alt angajator ... altfel spus, suma se acorda numai de actre un singur angajator.