Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru plati incasari , registru inventar.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru plati incasari , registru inventar.

Registru plati incasari , registru invetar. Buna ziua, pt venituri din profesii liberale ( medic colaborator) trebuie sa cumpar de la Anaf tipizate de registru incasari plati si inventar? Sau sa fac eu aceste registre ? Trebuie inregistrate la Anaf? E obligatotiu registrul unic de control?
Anastasia gar, utilizator
Registrele obligatorii sunt Registrul de Incasari si Plati, Registrul de Evidenta Fiscala si Registrul Inventar. Acestea nu se achizitioneaza / nu se inregistreaaza de la/ la ANAF. Se pot completa in forma scrisa sau elecctronica.
Registrul unic de control nu este obligatoriu pentru PFI, poate fi achizitionat optional, conform Legii 252 / 2003 privind registrul unic de control