avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt discriminata la locul de muncă. Am făcut ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt discriminata la locul de muncă. Am făcut plângere la ...

Sunt discriminata la locul de muncă.
Am făcut plângere la ITM în 2022,dar de atunci se poartă foarte urât cu mine,mi-au spus că ar fi mai bine să îmi dau demisia.
Funcția din CIM este de Lucrător Gestionar iar în fișa postului este de Operator Depozit Igienizare.
De patru luni m-au scos din Depozit și lucrez ca femeie de servici,în locul meu angajând pe altcineva.
Mă descurcam foarte bine în Depozit, motivul pentru că sunt mai în vârstă. Cel care aduce pe cineva primește o sumă de bani.
Este normal cum au procedat ?
Funcția din CIM ,nu ar trebui să corespundă cu cea din Fișa Postului?
Îmi fac tot felul de lucruri că să îmi dau demisia. Ce să fac?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:41, 11 Ianuarie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Funcția din c.im. ar trebui să corespundă cu cea din Fișa Postului .. ITM-ul ce raspuns v-a dat?

Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

Incercati sa sesizati ITM-ul local cu privire la demisia sugerata de catre angajator.

Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Firma are sediul în alt județ decât cel în care lucrez. Am făcut sesizare prima dată la ITM în județul în care lucrez . Am primit răspuns să depun o sesizare la ITM ,unde firma își are sediul .După un timp a venit ITM din județul unde lucrez pentru verificare. Am fost chemați toți angajații (7persoane)și ni s-a dat o testare cu privire la discriminare. În final am primit două răspunsuri diferite.ITM-ul din județul în care lucrez mi-au dat dreptate, iar cel unde Firma își are sediul să ascult angajatorul.Acum este mai rău ca înainte pentru că am facut petiție catre ITM,
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
elisabeta05, utilizator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si nelamurirea /problema care este ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca ar trebui sa dati in judecata societatea sa cereti sa munciți în conformitate cu postul și fisa postului.
Asta dacă doriți sa reveniți în depozit.
Daca aveti acelasi salariu și munciți mai ușor, ramaneti acolo ca femeie de serviciu, după cum vreți.
Ar trebuit sa contactați un avocat daca vreti sa ii dati in judecata.
Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....


Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, doar în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie invocata Iulian toader Iulian toader Sefa regionala mi-a cerut demisia motivand ca nu m-am adaptat Lucrez de 1an si am tinut depozitul singur cat colegul a fost inconcediu 2 saptmani.Are dreptul ... (vezi toată discuția)
Fisa postului monicaelena83 monicaelena83 Buna ziua.In 2010 la angajare am semnat fisa postului care ulterior a fost modificata in 2012 am semnat din nou.Acum 2 saptamani alta fisa care se cere semnata ... (vezi toată discuția)
Loc de muncă. Pufan Pufan Sunt calificat ca Lăcătuș mecanic la un depozit de Carburanți (32 ani vechime).Suntem pe orgranigrama,un Lăcătuș, un Electrician ,si un necalificat.Loc ... (vezi toată discuția)