avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Marire tarif cazare dupa plata avansului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Marire tarif cazare dupa plata avansului

Buna ziua,

Am rezervat azi telefonic o cazare la o pensiune. Am primit pe email factura proforma pt avans cu 50% din tariful agreat. In email e precizat ca trebuie sa platesc avans 50% conform facturii proforme atasate.
Am achitat avansul si am trimis confirmarea, totul ok.

In seara asta am primit mail cum ca dintr-o eroare a aplicatiei au generat un tarif gresit si tariful defapt e dublu.

Si sa confirm daca mai vreau rezervarea trebuie sa platesc tariful nou, altfel imi anuleaza proforma si imi restituie avansul.

In momentul rezervarii aveam posibilitatea sa rezerv aceleasi camere prin Booking.com cu o diferenta infima de bani. Din buna credinta am zis sa rezerv direct cu pensiunea pt ca stiu cat de mult platesc comisioane.
Se pare ca m-am inselat.

As vrea sa pastrez cazarea.
Pot sa-i amenint cu vreo procedura legala sau nu am niciun drept in acest caz ?

Multumesc




Poate un hotel sa mareasca tariful agreat initial dupa plata avansului ?
Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2024
vlsound, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:57, 12 Ianuarie 2024
Acum e prea marit si pe booking?
Nu e normal ce fac, desigur.
Puteti face plangere la protecția consumatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans cazare Jokers22 Jokers22 Buna ziua!Am si eu o nelamurire, am sunat la o vila pentru la vara, o perioada de 5 nopti. Doamna respectiva mi a cerut avans pe un iban al firmei, pentru ... (vezi toată discuția)
Tranzactie frauduloasa prin booking.com cristinaGtan cristinaGtan Am facut o rezervare prin Booking.com la un hotel din Danemarca si am primit un email de la booking ca trebuie sa efectuez plata cazarii pentru a confirma. Am ... (vezi toată discuția)
Rezervare hotel romania fara camere disponibile. thrares thrares Buna ziua. Am facut o rezervare pe booking la un hotel din Romania. Dupa cateva ore am fost contactat de proprietarul hotelului sa imi spuna sa anulez ... (vezi toată discuția)