Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Marire tarif cazare dupa plata avansului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Marire tarif cazare dupa plata avansului

Buna ziua,

Am rezervat azi telefonic o cazare la o pensiune. Am primit pe email factura proforma pt avans cu 50% din tariful agreat. In email e precizat ca trebuie sa platesc avans 50% conform facturii proforme atasate.
Am achitat avansul si am trimis confirmarea, totul ok.

In seara asta am primit mail cum ca dintr-o eroare a aplicatiei au generat un tarif gresit si tariful defapt e dublu.

Si sa confirm daca mai vreau rezervarea trebuie sa platesc tariful nou, altfel imi anuleaza proforma si imi restituie avansul.

In momentul rezervarii aveam posibilitatea sa rezerv aceleasi camere prin Booking.com cu o diferenta infima de bani. Din buna credinta am zis sa rezerv direct cu pensiunea pt ca stiu cat de mult platesc comisioane.
Se pare ca m-am inselat.

As vrea sa pastrez cazarea.
Pot sa-i amenint cu vreo procedura legala sau nu am niciun drept in acest caz ?

Multumesc

Poate un hotel sa mareasca tariful agreat initial dupa plata avansului ?
vlsound, utilizator
Acum e prea marit si pe booking?
Nu e normal ce fac, desigur.
Puteti face plangere la protecția consumatorului.