Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit 2024 CAEN secundar
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit 2024 CAEN secundar

Buna ziua, am tot citit legea si articole privind noul impozit pe 2024 si raman cu 2 intrebari daca aveti idee:

1 - o persoana (fizica) poate detine mai multe companii (25-100%)? Daca da, inteleg ca una va putea avea impozit 1%/3% pe venit, iar cealalta/celelalte vor trece la 16% pe profit ?

2 - daca o firma detine unul din CAEN-urile specificate (5821,5829,6201,6209,5510,5520,5530,5590,5610,5621,5629,5630,6910,8621,8622,8623,8690), nu se mai incadreaza la 1% pe venit ci trece automat la impozitul de 3% pe venit. Totusi daca firma are (cum se mai practica) toate ~160 de CAEN ca si secundare , insa doar 1 principal sau cu activitate la terti (sa zicem 7112), va trece la 3%? La lege scrie "desfășoară activități, principale sau secundare" deci inteleg ca daca avem toate CAEN-urile trecute la secundar vom trece de la 1% la 3% indiferent ca prestam doar principal/activitate altceva...

Va multumesc pentru clarificari!
Treaba cu "avutul" unui număr de coduri caen (sau chiar toate cum sugerati) trebuie sa o înțelegeți bine. A le avea nu e de ajuns sa fie trecut un cod caen în actul constitutiv al firmei ci sa fie autorizat la sediul social sau la punctul de lucru unde se desfășoară efectiv acea activitate.
De acord, desfasor doar 1 activitate - 7112 autorizat la terti.
Totusi intrebarea era daca se trece de la 1% la 3%, avand in vedere ca se detin toate codurile CAEN la secundar (incluzand cele specificate de lege).