avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures si la ...

Buna ziua,
Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures si la Asociatia de nevazatori Baia Mare daca inteleg bine ca cei care sunt incadrati in grad de handicap grav vizual beneficiaza de indeminzatia de insotitor, iar raspunsul a fost negativ. Fara a avea studii juridce, eu din lege inteleg ca cei cu handicap vizual grav beneficiaza de indemnizatia de insotitor si doar cei incadrati in categoria grav cu asistent personal pot sa aleaga intre insotitor sau asistent personal. Multumesc mult pentru ajutor.

I. Conform Legii 448/2006 republicată:
A. Persoanele adulte cu handicap :

a) cu handicap grav:
indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 419 lei;
buget personal complementar, indiferent de venituri, în cuantum de 180 lei;
indemnizaţie de însoţitor, pentru adultul cu handicap grav vizual, în baza opţiunii, în cuantum de 2079 lei.
dreptul de opţiune între asistent personal şi indemnizaţia de însoţitor dacă certificatul handicap prevede gradul “grav cu asistent personal”;
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:56, 15 Ianuarie 2024
Asa este , insa citi mai multe aici
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile persoanei cu handicap vizual grav eagle_free eagle_free As dori sa stiu si eu in legatura cu drepturile unei persoane cu handicap grav vis-a-vis de Legea nr. 448/2006. Legea nr. 448/2006 prevede ca: Art. 42. - ... (vezi toată discuția)
Am handicap grav, cu asistent personal ! banii îi primesc eu, ... Ledoasa Ledoasa Am handicap grav, cu asistent personal ! Banii îi primesc eu, nu am un angajat ! Când am nevoie de ajutor, plătesc și-mi fac treaba ! Vechimea este ... (vezi toată discuția)
Drept la munca adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, O persoana detine certificat de handicap gradul 1 permanent,nerevizuibil si conform legislatiei in vigoare are dreptul si primeste indemnizatie ... (vezi toată discuția)