Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures si la ...

Buna ziua,
Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures si la Asociatia de nevazatori Baia Mare daca inteleg bine ca cei care sunt incadrati in grad de handicap grav vizual beneficiaza de indeminzatia de insotitor, iar raspunsul a fost negativ. Fara a avea studii juridce, eu din lege inteleg ca cei cu handicap vizual grav beneficiaza de indemnizatia de insotitor si doar cei incadrati in categoria grav cu asistent personal pot sa aleaga intre insotitor sau asistent personal. Multumesc mult pentru ajutor.

I. Conform Legii 448/2006 republicată:
A. Persoanele adulte cu handicap :

a) cu handicap grav:
indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 419 lei;
buget personal complementar, indiferent de venituri, în cuantum de 180 lei;
indemnizaţie de însoţitor, pentru adultul cu handicap grav vizual, în baza opţiunii, în cuantum de 2079 lei.
dreptul de opţiune între asistent personal şi indemnizaţia de însoţitor dacă certificatul handicap prevede gradul “grav cu asistent personal”;
Asa este , insa citi mai multe aici
[ link extern ] /